Ceny transakcyjne nieruchomości IX 2010
2010-10-08 10:48
Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości VIII 2010
fot. mat. prasowe
Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance
Zmiany indeksu cen mieszkań Open Finance
Spośród szesnastu miast, które bierzemy pod uwagę przy ustalaniu indeksu, w ubiegłym miesiącu ceny obniżyły się w dziesięciu, a w pozostałych sześciu spadły. Największy wzrost ceny odnotowaliśmy w Katowicach i Gdańsku, odpowiednio 3,8 i 3 proc. Natomiast największe spadki zaobserwowaliśmy w Olsztynie (-3,3 proc.), Łodzi (-3,1 proc.) i Lublinie (-2,9 proc.).
Komentarz i prognoza
Zarówno wzrost wolumenu transakcji jak i spadek cen mieszkań są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Za taki stan rzeczy odpowiada z jednej strony sezonowy, powakacyjny wzrost obrotów na rynku mieszkaniowym, a z drugiej polepszająca się oferta kredytowa banków (kredyty są bardziej dostępne i tańsze). Stymulująco na potencjalnych kupców działają też rządowe plany wprowadzenia od nowego roku ograniczeń do programu Rodzina na Swoim. Żeby załapać się na obecne, korzystniejsze warunki, pozostało niedużo czasu – raptem niecałe trzy miesiące, a jeśli wziąć pod uwagę proces zakupu mieszkania, to wcale nie tak dużo. Spadek cen mieszkań wiązalibyśmy z kolei ze znacznym, ponad 70 proc. wzrostem liczby rozpoczętych w tym roku przez deweloperów inwestycji, przy jednoczesnym pozostawaniu w ich dyspozycji znacznej puli gotowych mieszkań, na sprzedaży których niewątpliwie bardzo im zależy, co skutkuje stopniowym schodzeniem z ceny. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach sytuację na rynku mieszkaniowym powinny kształtować te same, opisane powyżej czynniki. Spodziewamy się zatem stabilizacji, ewentualnie lekkiego spadku cen i dalszego wzrostu liczby transakcji.
Komentarz Home Broker
Czerwiec przyniósł czwartą z kolei obniżkę średniej ceny transakcyjnej mieszkań. W dalszym ciągu zmiany te są jednak niewielkie i mieszczą się w trendzie stabilizacji na rynku mieszkaniowym, który zapoczątkowany został ponad półtora roku temu. Od początku br. nominalny spadek cen wyniósł 0,6 proc. Realnie był on jednak jeszcze większy w związku z wpływem inflacji.
Pozytywnie należy jednak ocenić utrzymujący się wzrost liczby transakcji, co świadczy o rosnącej sile rynku. Nie można jednak zapomnieć, że wynika ona w dużej mierze z coraz bardziej liberalnej polityki instytucji finansowych. Na przykład we wrześniu średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w rodzimej walucie wyniosło 5,64 proc., a w euro 3,54 proc. Oznacza to duży spadek względem wartości notowanych na początku roku, które wynosiły odpowiednio 6,75 i 4 proc.
fot. mat. prasowe
Jak zmieniały się ceny transakcyjne mkw. w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach
Jak zmieniały się ceny transakcyjne mkw. w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach
![Wokół cen mieszkań narasta sceptycyzm [© Ryusuke Komori - Fotolia.com] Wokół cen mieszkań narasta sceptycyzm](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Wokol-cen-mieszkan-narasta-sceptycyzm-222952-150x100crop.jpg)
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance