eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZaległe należności firm VII-IX 2010

Zaległe należności firm VII-IX 2010

2010-11-04 13:42

Zaległe należności firm VII-IX 2010

Indeks Należności Przedsiębiorstw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

1/3 polskich firm nie ma problemów z wyegzekwowaniem należności lub są one coraz mniejsze. Jednocześnie już tylko 15% przedsiębiorców deklaruje, że w minionym kwartale ich sytuacja finansowa pogorszyła się - wynika z 8 edycji badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", realizowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Przeczytaj także: Zaległe należności firm IV-VI 2010

fot. mat. prasowe

Indeks Należności Przedsiębiorstw

Indeks Należności Przedsiębiorstw

Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP), będący odbiciem nastrojów przedsiębiorców, wzrósł trzeci kwartał z rzędu, i to znacząco – o 1,6 punktu. Tym samym osiągnął najwyższy poziom (86,2 pkt.) od początku realizacji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, tj. od stycznia 2009 r.

„Tak znaczący wzrost poziomu Indeksu to bardzo pozytywny sygnał, dający podstawy do oczekiwania, że wzrost gospodarczy nie będzie hamowany przez problemy z należnościami”, przewiduje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Coraz mniej przeterminowanych należności

fot. mat. prasowe

Należności przeterminowane w portfelach firm - cała Polska

Należności przeterminowane w portfelach firm - cała Polska

Do wzrostu wartości INP najbardziej przyczynił się duży spadek wysokości przeciętnego odsetka należności przeterminowanych w portfelu należności przedsiębiorstw. Obecnie obserwowany poziom 23,9% jest najniższy w całej historii badania. Na tę zmianę najbardziej wpłynęło zmniejszenie się grupy przedsiębiorstw deklarujących, że niespłacone w terminie należności stanowią ponad połowę ogółu ich należności.

Choć informacje o spadku odsetka przeterminowanych należności cieszą, należy jednocześnie mieć na uwadze dane z rynku, wskazujące na rosnącą wartość zamówień. Poprawa może być częściowo wynikiem efektu bazy – w ostatnim czasie doszło do wzrostu liczby transakcji, które po prostu jeszcze nie miały możliwości ulec przeterminowaniu.

Pieniądze płyną coraz sprawniej

fot. mat. prasowe

Problem z wyegzekwowaniem należności - cała Polska

Problem z wyegzekwowaniem należności - cała Polska

Jeszcze nigdy w historii projektu badawczego „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” (a więc od początku 2009 r.) odsetek firm narzekających na rosnący problem z otrzymywaniem na czas pieniędzy od klientów czy kontrahentów nie był tak niski. W październikowej edycji badania wyniósł zaledwie 18,6%, podczas gdy jeszcze w lipcu 2009 r. – 25,6%.

Optymizm dotyczący przyszłości wydaje się jednak nieznacznie zmniejszać. Wskazują na to wyniki pytania o prognozę regulowania należności przez klientów/kontrahentów w kolejnym kwartale. W badaniu przeprowadzonym w październiku 2010 r. z 17,5% do 21% zwiększył się odsetek firm spodziewających się wystąpienia w tej kwestii problemów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: