eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan X 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2010

2010-11-08 13:46

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2010


fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe wrzesień-październik 2010 r.

Indeksy szczegółowe wrzesień-październik 2010 r.


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów prawie nie uległy zmianie od ostatniego notowania, jedynie indeks kwartalny zyskał jeden punkt do poziomu 46 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą. Niemniej indeksy finansów pozostają poniżej połowy skali, bo nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o trwającej nadal niechęci do podejmowania inwestycji. Po spadku inwestycji w pierwszym i drugim kwartale wolumen kredytu dla przedsiębiorstw po trzech kwartałach tego roku pozostaje na poziomie z końca roku ubiegłego. Nadto firmy zaczynają coraz częściej sygnalizować wzrost zatorów płatniczych oraz rośnie liczba upadłości, co świadczy o bardzo nierównomiernym rozkładzie płynności w sektorze przedsiębiorstw.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeks makroekonomiczny kwartalny stracił pięć punktów obniżając się do 38 pkt., natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 40 pkt, Obecnie indeks kwartalny spadł już poniżej poziomu rocznego. Pogorszenie zwłaszcza indeksu kwartalnego wynika stąd, że inflacja zaczęła znowu rosnąć, podobnie jak bezrobocie, oraz oczekuje się utrzymania tych tendencji w najbliższym czasie. Wprawdzie deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest nadal niski, ale rośnie deficyt handlowy i deficyt budżetowy, a dług publiczny bije kolejne rekordy, co stwarza zagrożenie ucieczką kapitału zagranicznego w przypadku istotnego zahamowania wzrostu PKB.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Indeks wpływu czynników politycznych w perspektywie kwartalnej zyskał dwa punkty wzrastając do 53 pkt., ale w perspektywie rocznej stracił dwa punkty spadając do 51 pkt. Indeks kwartalny wyprzedza teraz nieco indeks roczny, co sugeruje nawet pewną poprawę w tym obszarze do końca roku.

Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: