Agora Bytom otwarta
2010-11-16 11:12
Przeczytaj także: Galeria handlowa Agora Bytom: otwarcie wkrótce
Agora Bytom to dzieło duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Celem inwestorów było stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i harmonijnie wpisującego się w jego architekturę, a także stanowiącego ważny element rozwoju ekonomicznego regionu.Dzięki inwestycji wartej ponad 90 mln euro na działce o powierzchni prawie 11 tys. mkw. powstał pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 57 tys. mkw. Galeria znajduje się na placu Kościuszki, a jej parking na 820 miejsc położony jest w kwartale pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Dzieci
Lwowskich i Webera.
W Agorze na klientów czekają m.in. sklepy najpopularniejszych marek C&A, H&M, Reserved, CCC, Lindex, Martes Sport i RTV EURO AGD. Agora Bytom to jednak nie tylko galeria handlowa - to również miejsce spotkań, centrum rozrywki i biznesu. Elementem, który odróżnia Agorę Bytom od innych inwestycji, jest wyjątkowo silny nacisk na kulturę. Wspieraniu i animacji lokalnej kultury poświęcono całe trzecie piętro obiektu. Powierzchnię przeznaczono do dyspozycji bytomskiego świata kultury: lokalnych artystów oraz instytucji kulturalnych, w tym Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca i Opery Śląskiej. Z kolei lokalni malarze i plastycy będą promować swoją twórczość w specjalnej galerii umieszczonej w przestrzeni atrium, a do dyspozycji klientów będzie dodatkowo multikino Cinema City, Fantasy Park oraz wiele restauracji i kawiarni.
Budowa Agory odmieniła centrum Bytomia. Rewitalizacji poddano znajdujący się przed Agorą Plac Kościuszki, na którym dziś, prócz drzew i ławeczek znajduje się fontanna. Wyremontowane zostały otaczające obiekt ulice oraz chodniki. Zmodernizowano torowisko tramwajowe i skrzyżowania wokół placu. - Wystarczy przejść ulicami przylegającymi do Agory, by zauważyć, że okolica się zmienia. Dotyczy to stanu budynków, ulic i chodników - mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. - Odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory. Odnawiane są nie tylko te budynki, które należały do miasta, ale i te, które wcześniej należały do prywatnych właścicieli.
Otwarcie Agory Bytom jest niekwestionowanym sukcesem, choć nie obyło się bez trudności. - Jesteśmy dumni, że otwieramy galerię, w której wynajęte zostało 90 procent powierzchni - mówi Jan Olav Braaten z firmy Braaten+Pedersen plus Partners. - Nie jest tajemnicą, że globalna zapaść gospodarcza była dla nas wyzwaniem. Budowa Agory Bytom przypadła na czas szczytu kryzysu i w Polsce odczuliśmy jego międzynarodowe skutki. Mimo to dziś Agora Bytom jest miejscem, w którym jest wielu najemców i marek. Głównie dzięki temu, że galeria to jedyna tego typu inwestycja o bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum Bytomia.
oprac. : Handel-Net.pl