Sztuczna inteligencja a bezpieczeństwo IT
2010-11-18 10:59
Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe w 2018 roku wg Kaspersky Lab
W samym sercu systemu Cyber Helper znajduje się narzędzie o nazwie AVZ, które zostało stworzone przez autora tego artykułu w 2004 roku. Celem AVZ jest automatyczne gromadzenie danych z potencjalnie zainfekowanych komputerów jak również próbek szkodliwego oprogramowania i przechowywanie ich w postaci nadającej się do przetwarzania automatycznego do użytku innych podsystemów. AVZ tworzy raporty w formacie HTML przeznaczone do analizy przez człowieka oraz w formacie XML - do analizy maszynowej. Od roku 2008 główny program AVZ jest integrowany do rozwiązań antywirusowych firmy Kaspersky Lab.
fot. mat. prasowe
Ogólny algorytm działania systemu Cyber Helper – kroki 1-6
Ogólny algorytm działania systemu Cyber Helper – kroki 1-6
Algorytm działania systemu składa się z sześciu kroków. W pierwszym kroku główny program AVZ wykonuje skanowanie antywirusowe zainfekowanego komputera, a uzyskane wyniki w formacie XML przesyła do innych podsystemów Cyber Helpera w celu analizy.
fot. mat. prasowe
W przypadku żądania leczenia należy dostarczyć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące systemu
W przypadku żądania leczenia należy dostarczyć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące systemu
System analizuje otrzymany protokół przy użyciu ogromnej ilości dostępnych danych dotyczących podobnych szkodliwych programów oraz wcześniejszych działań naprawczych podjętych w podobnych przypadkach, jak również innych czynników. Pod tym względem Cyber Helper przypomina aktywny mózg ludzki, który w celu przetworzenia informacji musi zgromadzić wiedzę o otoczeniu. Aby dziecko mogło się w pełni rozwinąć, musi być stale świadome tego, co się dzieje w jego świecie, i móc komunikować się z innymi ludźmi. W tym przypadku maszyna posiada przewagę nad człowiekiem, ponieważ w określonym przedziale czasowym potrafi przechowywać, wydobywać i przetwarzać znacznie większe ilości informacji niż ludzie.
fot. mat. prasowe
Przykład instrukcji i skryptu leczenia/poddawania kwarantannie napisany przez system Cyber Helper be
Przykład instrukcji i skryptu leczenia/poddawania kwarantannie napisany przez system Cyber Helper bez udziału człowieka
![Zagrożenia internetowe w 2017 roku wg Kaspersky Lab [© DREIDREIEINS Foto - Fotolia.com] Zagrożenia internetowe w 2017 roku wg Kaspersky Lab](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Zagrozenia-internetowe-w-2017-roku-wg-Kaspersky-Lab-184421-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl