Ewolucja spamu VII-IX 2010
2010-11-19 13:39
Przeczytaj także: Spam w IX 2010
Zmniejszyła się również ilość spamu z kategorii edukacja. Jest to dość typowe – gdy rośnie ilość spamu wysyłanego za pośrednictwem programów partnerskich reklamującego lekarstwa i podrabiane towary luksusowe, zmniejsza się jednocześnie odsetek spamu na zamówienie.
fot. mat. prasowe
Porównanie ilości spamu z różnych kategorii w drugim i trzecim kwartale 2010 roku
Wnioski
W trzecim kwartale 2010 roku, podobnie jak w drugim, zaobserwowaliśmy duży wzrost liczby szkodliwych załączników w spamie. Od pewnego czasu piszemy o stałym wzroście kryminalizacji spamu. Dzisiaj szkodliwe programy stanowią istotny element wysyłek spamowych. W trzecim kwartale szkodliwe wiadomości e-mail wynosiły 4,6% całego ruchu pocztowego – co stanowi najwyższy odsetek od czasu, gdy Kaspersky Lab zaczął monitorować trendy w ruchu pocztowych.
Biznes spamowy oraz tworzenie szkodliwych programów stają się coraz bardziej powiązane ze sobą. Jednocześnie rozwijane są wszechstronne rozwiązania. Twórcy wirusów stosują coraz bardziej złożone metody infekcji. Metody te pozwalają przyłączyć komputer ofiary do botnetu, wysyłać spam oraz pobierać liczne trojany na komputer ofiary w celu kradzieży osobistych informacji i innych cennych danych. Współczesna wiadomość spamowa może zawierać odsyłacz do strony promocyjnej lub do strony zawierającej exploity, które mogą pozostać niezauważone przez użytkownika.
Naturalnie, trendy te są niepokojące – spam jest nie tylko irytujący, ale również groźny.
Na szczęście, problem ten zwrócił uwagę ustawodawców i organów ścigania. Pod koniec trzeciego kwartału w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych aresztowano prawie 100 osób podejrzewanych o wykorzystywanie ZeuSa do kradzieży środków z kont online. Trojan ZeuS, wykrywany przez Kaspersky Lab jako przedstawiciel rodziny Zbot, jest najczęściej identyfikowanym programem w szkodliwych załącznikach do wiadomości spamowych. Mamy nadzieję, że będzie to początkiem systematycznej walki ze spamem lub przynajmniej szkodliwym spamem oraz międzynarodowej współpracy w walce z tym zjawiskiem. Tymczasem po raz kolejny przestrzegamy użytkowników, aby nie otwierali wiadomości spamowych oraz ich załączników – jak również nie klikali zawartych w spamie odsyłaczy.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl