Spam w XI 2010 r.
2010-12-24 09:04
Przeczytaj także: Spam w X 2010
Phishing
W listopadzie wiadomości phishingowe stanowiły 0,4% całego ruchu pocztowego, co stanowi spadek o 0,47 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem.
fot. mat. prasowe
10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów w listopadzie 2010 roku
10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów w listopadzie 2010 roku
Udział ataków phishingowych na system PayPal zmniejszył się o 27,1 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednocześnie podwoiła się liczba ataków na jego największego rywala –Facebook. W październiku liczba ataków na ten portal społecznościowy wynosiła średnio 8,4%; w listopadzie natomiast wzrosła do 17%. Z kolei zainteresowanie phisherów portalem aukcyjnym eBay wzrosło trzykrotnie w porównaniu z październikiem.
Fakty te, w połączeniu ze wzrostem liczby ataków na organizacje spoza pierwszej dziesiątki (+5%), sugerują, że w listopadzie zwiększył się zakres celów phisherów w porównaniu z poprzednim miesiącem. W miesiącu tym ofiarą ataków phishingowych padali częściej posiadacze kart MasterCard oraz Visa. Wznowiono również ataki na osoby posługujące się kartą Delta.
Wnioski
Chociaż w listopadzie nie miały miejsca żadne znaczące wydarzenia w wojnie antyspamowej, na ruch spamowy w tym miesiącu wpłynęły wyniki działań podjętych we wrześniu i październiku – zarówno pod względem ilości spamu jak i zmian w rozkładzie różnych kategorii spamu.
Walka z botnetami przyniosła owoce – stopniowo zmniejszyła się ilość spamu. Trend ten najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach. Stany Zjednoczone, które wcześniej stanowiły lidera pod względem ilości rozprzestrzenianego spamu, wypadły z rankingu 20 największych spamerów. Powodem były działania podjęte przez organy ścigania przeciwko botnetom. W efekcie, cyberprzestępcy przerzucili się na botnety zlokalizowane głównie w Azji i Europy. Ta próba rozszerzenia sieci zombie najprawdopodobniej spowodowała wzrost ilości szkodliwego spamu otrzymywanego przez użytkowników z Rosji, Indii i Wietnamu.
Incydenty związane z farmaceutycznymi programami partnerskimi doprowadziły do znaczących zmian w rozkładzie kategorii spamu. Spamerzy, którzy stracili część swoich dochodów pochodzących ze spamu farmaceutycznego, próbują znaleźć inne sposoby zarabiania pieniędzy, nawiązując współpracę z innymi programami partnerskimi.
Trudno powiedzieć, co w tej sytuacji zrobią spamerzy. Najprawdopodobniej ostrożność zastąpi chciwość i znów zaczną wysyłać reklamy produktów medycznych. W grudniu, przed okresem świątecznym prawdopodobnie zaprzęgną do pracy swoje zasoby botnetowe, reklamując towary i usługi związane z Bożym Narodzeniem. Szczególnie szybko rozwijają się programy partnerskie oferujące prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl