eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZdrowie Polaków 2009

Zdrowie Polaków 2009

2010-12-27 13:54

Przeczytaj także: Wiedza o zdrowiu z Internetu


Szacując ogólną liczbę niepełnosprawnych w Polsce należy również ująć zbiorowość osób, które co prawda orzeczenia o niepełnosprawności nie posiadają, lecz deklarują, że mają ograniczenia w wykonywaniu zwykłych czynności. W zależności od przyjętego kryterium niepełnosprawności biologicznej (a ściślej - poziomu ograniczeń) – populacja osób niepełnosprawnych w Polsce może liczyć od 5,3 mln osób do 9 mln osób. W przypadku dolnej granicy szacunku ujęto wszystkie osoby niepełnosprawne prawnie, jak również te, które miały poważne ograniczenia w wykonywaniu czynności, a w przypadku górnej także osoby, które deklarowały jakiekolwiek ograniczenia, nawet gdy były niezbyt poważne.

Pierwsza szacowana wielkość (5,3 mln osób) prawie dokładnie odpowiada kryteriom, jakie dotąd stosowano przy ustalaniu populacji osób niepełnosprawnych w Polsce, zaś druga (9 mln) uwzględnia również pełne kryteria obowiązujące dla statystyki europejskiej.

Według metodologii Eurostatu w Polsce pod koniec 2009 r. żyło 8,1 mln osób niepełnosprawnych, tj. tylko osoby, które z powodu problemów zdrowotnych miały ograniczoną zdolność wykonywania czynności, jakie ludzie zwykle wykonują (uwzględniono poważne i mniej poważne ograniczenia). Nie brany był natomiast pod uwagę aspekt posiadania prawnego orzeczenia o niepełnosprawności.

Przyjmując do dalszych rozważań wielkość populacji osób niepełnosprawnych oszacowaną według metodologii dotychczas stosowanej w Polsce (orzeczenie prawne lub poważne ograniczenia) można stwierdzić, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób niepełnosprawnych w Polsce zmniejszyła się o prawie 950 tys. osób i na koniec 2009 r. wyniosła 5,3 mln osób. Tylko co piąta osoba niepełnosprawna nie posiadała orzeczenia, a więc nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej.

Dorosłe osoby niepełnosprawne oczywiście gorzej oceniają swoje zdrowie niż osoby sprawne, częściej występują u nich długotrwałe problemy zdrowotne czy choroby przewlekłe. Co trzecia dorosła osoba niepełnosprawna ma problemy w wykonaniu prostych codziennych czynności związanych z samoobsługą (jedzenie, wstanie z łóżka, ubranie się, umycie się, korzystanie z toalety itp.), a prawie 2/3 niepełnosprawnych ma także problemy z prowadzeniem własnego gospodarstwa domowego. Znaczna część populacji korzysta z pomocy innych osób (głównie najbliższej rodziny).

Profilaktyka zdrowotna


Szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciw grypie w Polsce nie są jeszcze powszechne. W świetle wyników EHIS tylko co piąty Polak szczepił się kiedykolwiek na grypę. Najliczniej szczepią się osoby dorosłe (co najmniej 30-letnie), znacznie rzadziej szczepieniom przeciw grypie poddaje się dzieci.

W 2008 r. szczepieniom przeciw grypie poddał się tylko co 16-ty mieszkaniec Polski, najczęściej były to osoby starsze, co najmniej 70-letnie, najrzadziej natomiast - dzieci i młodzież do 20 roku życia.

Profilaktyka u osób w wieku 15 lat i więcej

Co 4-ty dorosły Polak został zaszczepiony przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ponad połowa uodpornionych wykonała szczepienie w ciągu ostatnich 5 lat. Kobiety częściej niż mężczyźni poddają się temu szczepieniu.

Co drugi dorosły Polak przynajmniej raz w życiu miał badany poziom cholesterolu, przy czym częściej kobiety niż mężczyźni. Najczęściej badanie wykonują osoby dojrzałe po 60 roku życia, choć jednocześnie 14% z tej grupy nigdy nie było badane w tym zakresie.

Blisko co 10 dorosły Polak nigdy nie miał mierzonego ciśnienia krwi i najwięcej takich przypadków odnotowano oczywiście wśród ludzi bardzo młodych, tj. do 20 roku życia.

U ponad 30% populacji dorosłych nigdy nie kontrolowano poziomu cukru we krwi. Badania w kierunku cukrzycy są natomiast często wykonywane u ludzi starszych, co najmniej 50 letnich. W okresie ostatnich 12 miesięcy badaniom takim poddało się prawie 60% ogółu tej populacji.
Przeczytaj także: Choroby Europejczyków Choroby Europejczyków

poprzednia  

1 ... 5 6 7 ... 9

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: