eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetPandaLabs: złośliwe oprogramowanie 2010

PandaLabs: złośliwe oprogramowanie 2010

2011-01-11 13:39

PandaLabs: złośliwe oprogramowanie 2010

Nowe złośliwe kody © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających Panda Security, opublikowało roczny raport na temat złośliwego oprogramowania. Rok 2010 obfitował w interesujące wydarzenia dotyczące cyberprzestępczości, cyberwojny i cyberaktywizmu. W ciągu roku cyberprzestępcy utworzyli i rozpowszechnili jedną trzecią istniejących wirusów.

Przeczytaj także: Panda Labs: trojany groźne w III kw. 2010

W ciągu 12 miesięcy cyberprzestępcy stworzyli 34 proc. złośliwego oprogramowania, które kiedykolwiek istniało i zostało sklasyfikowane przez firmę Panda Security, lidera w dziedzinie zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security. System Kolektywnej Inteligencji, który automatycznie wykrywa, analizuje i klasyfikuje 99,4 proc. złośliwego oprogramowania, obecnie przechowuje 134 mln unikalnych plików, z których 60 mln to złośliwe pliki (wirusy, robaki, trojany i inne zagrożenia). Są też pozytywne wiadomości. Dynamika powstawania nowych zagrożeń spadła w stosunku do roku 2009.

"Od 2003 roku liczba nowych niebezpiecznych kodów zwiększała się, o co najmniej 100 proc. rocznie. Natomiast w 2010 roku wzrost nie przekroczył o 50 proc. Trojany bankowe ciągle dominują na liście nowych złośliwych programów (56 proc. wszystkich zagro0en), za nimi plasują się wirusy i robaki. Co ciekawe 11,6 proc. złośliwych programów zebranych w bazie danych systemu Kolektywnej Inteligencji to rogueware czyli fałszywe programy antywirusowe (kategoria złośliwego oprogramowania pojawiła się dopiero cztery lata temu, a wywołuje wielki zamęt wśród użytkowników).

fot. mat. prasowe

Nowe złośliwe kody

Nowe złośliwe kody


Polska 12 na liście najbardziej zainfekowanych krajów

Listę najbardziej zainfekowanych krajów otwierają Tajlandia, Chiny i Tajwan, gdzie od 60 do 70 proc. komputerów jest zarażonych (dane zebrane przez darmowy skaner antywirusowy skanowania Panda ActiveScan w roku 2010).

fot. mat. prasowe

Odsetek zainfekowanych państw

Odsetek zainfekowanych państw


Jeśli chodzi o sposoby infekowania to w 2010 roku do ataków hakerzy najczęściej wykorzystywali portale społecznościowe, pozycjonowanie fałszywych stron WWW (techniki 3/4 BlackHat SEO) oraz luki zero-day. Spam utrzymał pozycje jednego z najpopularniejszych zagrożeń, mimo aresztowania autorów niektórych botnetów (jak słynny Operation Mariposa lub Bredolad), które zapobiegło wykorzystaniu wielu komputerów jako zombie do przesyłania spamu i obni0yło ruch spamowy na całym świecie. W roku 2009 spam stanowił około 95 proc. łącznej poczty elektronicznej, natomiast w 2010 liczba ta spadła do 85 proc.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: