Inwestor giełdowy 2010
2011-01-17 11:55
Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015
INDEKSY GIEŁDOWE
Jak czytamy w raporcie, blisko 60% inwestorów, lokując swoje środki na rynku kapitałowym, wybiera akcje wchodzące w skład indeksu WIG20, czyli 20 największych i najpłynniejszych spółek z warszawskiego parkietu. Pozostałe indeksy cieszą się mniejszą popularnością i tak mWIG40 wybiera 34,3% badanych, sWIG80 – 27,3%, a indeks szerokiego rynku WIG - 23,8% respondentów.
Natomiast wśród wybieranych przez inwestorów branż największy odsetek stanowią banki – 45,3% respondentów inwestujących w akcje, kolejno paliwa – 36,6%, informatyka – 27,1% oraz budownictwo – 26,3%.
INWESTYCJE W INSTRUMENTY POCHODNE
Ponad 60% badanych inwestorów w ogóle nie inwestuje w instrumenty pochodne, zaś respondenci, którzy posiadają ten instrument, wybierają go przede wszystkim w celu spekulacji – 24,1%. Wybór instrumentu pochodnego w celu zabezpieczania się przed ryzykiem jest praktykowany jedynie przez 9% wszystkich inwestorów, a arbitrażu – 0,5%.
fot. mat. prasowe
Cel inwestowania w instrumenty pochodne
Cel inwestowania w instrumenty pochodne
OKRES LOKOWANIA ŚRODKÓW NA RYNKU
Jak wynika z badania, inwestorzy, podobnie jak w roku ubiegłym, najczęściej lokują swoje środki na rynku na okres do roku (35,6% badanych). W następnej kolejności przeważa grupa respondentów, których horyzont inwestycyjny wynosi do jednego miesiąca – 23,8%. Na dłuższe okresy, tzn. powyżej roku (często wiele lat), decyduje się co piąty badany inwestor, gdyż wymaga to starannego doboru niedowartościowanych walorów. Natomiast jedynie co dziesiąta osoba lokuje środki na bardzo krótkie okresy – do tygodnia bądź stosuje wręcz daytrading. Wynika to prawdopodobnie z dużej ilości czasu, jaki trzeba poświęcać na częste analizy, dokonywanie transakcji i ich śledzenie. Ponadto często zdarza się, że inwestorzy różnicują horyzont inwestycji w zależności od sytuacji na rynku i wielu innych czynników, choć nie¬jednokrotnie wcześniej zakładali inny okres.
Wysokość oszczędności ma znaczący wpływ na okres lokowania środków na rynku kapitałowym. Wśród badanych inwestorów wraz ze wzrostem wartości portfela wydłuża się przeciętny horyzont inwestycyjny. Aż 40,7% respondentów, którzy posiadają oszczędności rzędu 0,5 mln zł i więcej, lokuje środki na okresy dłuższe niż rok, kiedy w przypadku badanych dysponujących oszczędnościami poniżej 10 tys. zł czyni to zaledwie 13% z nich.
fot. mat. prasowe
Wartość portfela a okres inwestycji w dany instrument
Wartość portfela a okres inwestycji w dany instrument
ŚREDNIA LICZBA TRANSAKCJI W MIESIĄCU
Jak czytamy w raporcie, liczba transakcji dokonywanych przez inwestorów zależy w znacznym stopniu od sytuacji na rynku, jednak w przypadku każdego inwestora występuje pewna przeciętna wartość. Najwięcej badanych inwestorów przyznaje, że nie dokonuje zbyt wielu transakcji w miesiącu, a nawet w roku. Aż 58,6% respondentów przyznaje, że dokonuje przeciętnie do 5 transakcji w miesiącu (ok. 1 na tydzień), a 82,7% maksymalnie 20 transakcji miesięcznie, czyli ok. 1 dziennie. Bardziej szczegółowe statystyki wskazują, że 1 transakcję i mniej w miesiącu dokonuje co drugi badany inwestor. Występuje jednak niewielka grupa inwestorów bardzo aktywnych. Są to osoby stosujące daytrading, najczęściej inwestujące w instrumenty pochodne na rynku FOREX. Odsetek osób, które przeprowadzają przeciętnie od 101 do 500 transakcji i powyżej 500 transakcji w miesiącu, wynosi odpowiednio 1,4% i 0,3%. Ponadto liczba transakcji przeprowadzanych na rynku przez inwestorów zależy od wartości ich portfeli, gdyż bardziej zasobne osoby dokonują zdecydowanie więcej transakcji.
![Inwestor giełdowy 2014 [© patpitchaya - Fotolia.com] Inwestor giełdowy 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Gielda-Papierow-Wartosciowych/Inwestor-gieldowy-2014-145794-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl