Koniunktura przemysłowa I 2011
2011-01-24 10:37
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2010
Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z: kosztami zatrudnienia (60% w styczniu br., 48% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu) oraz konkurencją firm krajowych (56% w styczniu br., 51% przed rokiem).
W styczniu bieżącego roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 11 (w grudniu minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie 23% (w grudniu odpowiednio 13% i 19%). Pozo-stałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na pogorszenie koniunktury wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem bieżące i prognozowane oceny popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przewidywanych cen usług. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż zapowiadano w grudniu. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności kształtuje się na poziomie 8,1% (przed rokiem 2,8%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (68% w styczniu br., 55% przed rokiem). Znaczenie tej bariery, obok barier związanych z konkurencją firm krajowych oraz z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi, w skali roku wzrosło w największym stopniu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w poszczególnych sekcjach usługowych
Ogólny klimat koniunktury w poszczególnych sekcjach usługowych
Wskaźnik złożony SI
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) Dla każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej liczony przez Komisję Europejską jest wskaźnik złożony dla całej jego go-spodarki. Jest to tzw. wskaźnik odczuć ekonomicznych (Economic Sentiment Indicator – ESI), na który składają się wskaźniki proste dla wybranych pytań, wyrównane sezonowo, stanowiące podstawę obliczania poszczególnych wskaźników ufności z przy-porządkowanymi im wagami (według metodologii Komisji Europejskiej): odpowiednio 40% dla przemysłu, 30% dla usług, 5% dla budownictwa, 5% dla handlu, 20% dla konsumentów. Metodologia obliczania europejskiego wskaźnika ESI stanowi podstawę do wyliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator – SI). Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług (do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50% dla przetwórstwa przemysłowego, 6% dla budownictwa, 6% dla handlu, 38% dla usług).
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 w styczniu br. wynosi 95,0 i jest nieco wyższy niż w analogicznym miesiącu ub. r., choć nieznacznie niższy niż w grudniu 2010 r. W po-dziale na pytania odnoszące się do horyzontu czasowego, w bieżącym miesiącu większy spadek wystąpił dla ocen prognostycznych niż diagnostycznych, przy czym wskaźnik diagnostyczny utrzymuje się na poziomie wyższym od prognostycznego.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę
Po okresie wzrostu wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej (SI), w II połowie ub. r. nastąpiła jego stabilizacja. Notowano tendencje: wzrostową dla wskaźnika złożonego dla handlu, malejącą dla wskaźnika złożonego dla usług, ustabilizowanie dla wskaźników złożonych dla przetwórstwa przemysłowego i budownictwa.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl