Koniunktura przemysłowa II 2011
2011-02-22 10:00
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa I 2011
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w lutym oceniany jest negatywnie, ale lepiej niż przed miesiącem i przed rokiem. Wpływ na poprawę ocen koniunktury mają korzystne prognozy portfela zamówień oraz mniej niekorzystne niż przed miesiącem prognozy produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w lutym oceniany mniej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu i podobnie jak przed rokiem. Choć przedsiębiorcy negatywnie oceniają poziom bieżącej sprzedaży, to prognozy w tym zakresie są już mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Mimo zwiększających się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania wskazują na możliwość nieznacznego ich zmniejszenia.
W lutym spośród jednostek usługowych najbardziej korzystne oceny koniunktury formułowane są w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w lutym ubiegłego roku) oraz w sekcji informacja i komunikacja (nieco lepiej niż w styczniu, ale gorzej niż przed rokiem). Najbardziej pesymistyczne, gorsze niż przed miesiącem i przed rokiem, oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.
W lutym wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest oceniany negatywnie, lepiej niż przed miesiącem i podobnie jak przed rokiem. W stosunku do stycznia odnotowano większą poprawę ocen prognostycznych niż diagnostycznych, przy czym wskaźnik diagnostyczny nadal utrzymuje się na poziomie wyższym od prognostycznego
1. Przetwórstwo przemysłowe
W lutym bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 2 (przed miesiącem minus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Utrzymuje się ograniczenie bieżącego portfela zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny portfel zamówień oceniany jest nadal negatywnie), oceny bieżącej produkcji są negatywne, zbliżone do sygnalizowanych w zeszłym miesiącu. Odpowiednie prognozy wskazują jednak na możliwość znaczącej poprawy. Stan zapasów wyrobów gotowych przekracza poziom uznawany za optymalny. Dotyczy to jednostek dużych i średnich, w firmach małych w opinii przedsiębiorców jest on zbliżony do wystarczającego. Poziom należności raportowany przez respondentów zmniejsza się. Przy wzrastających bieżących trudnościach w regulowaniu zobowiązań finansowych, prognozy są mniej pesymistyczne. Skala planowanych redukcji zatrudnienia może być mniejsza niż przewidywano w styczniu. Przedsiębiorstwa nadal sygnalizują wzrost cen.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl