Przetargi - raport II 2011
2011-03-23 12:45
Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2011
– Niestety nad sektorem publicznym, a w szczególności jego finansami ciągle wisi niczym miecz Damoklesa przeogromny deficyt. Premier Tusk zapowiedział już, że nie należy oczekiwać żadnych radykalnych zmian, polegających na dokonywaniu niepożądanych społecznie cięć wydatków Państwa. Losy głośnego ostatnio projektu ustawy ograniczającej transfery do OFE też nie są pewne, bowiem wiele środowisk, zarówno gospodarczych jak i prawniczych, coraz mocniej podnosi zarzuty niekonstytucyjności proponowanych przez rząd rozwiązań. Obalenie tej ustawy przed TK, o ile oczywiście wejdzie w życie w obecnej postaci, może zaś oznaczać dla budżetu poważne tarapaty – komentuje Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Kolejna propozycja władz już bezpośrednio może uderzyć w dostawców sektora publicznego. Mianowicie jak doniósł „Puls Biznesu”, rząd zamierza zmienić system dokonywania zamówień przez administrację. W myśl rządowego pomysłu, poszczególne urzędy zamiast pojedynczo kupować małe ilości towarów oraz usług, będą razem składać jedno, duże zamówienie. Budżetowi przyniesie to wprawdzie duże oszczędności, jednak w opinii wielu ekspertów pociągnięcie takie wyeliminuje jako dostawców wiele małych i średnich firm. Jako podatnicy powinniśmy być zadowoleni, trzeba jednak wiedzieć, że oszczędności będą miały też negatywne skutki, w postaci upadku małych podmiotów – dodaje Beata Szkodzin.
Województwa: lubelskie absolutnym liderem
W styczniu w piętnastu spośród szesnastu województw mieliśmy do czynienia ze spadkami względem grudnia. W pierwszym miesiącu roku tym jedynym „rodzynkiem”, z dodatnią dynamiką okazało się województwo kujawsko-pomorskie, w lutym ten region również „wyłamał się” z ogólnego trendu.
Jednak o ile w styczniu woj. kujawsko-pomorskie było jedynym regionem o dodatniej dynamice miesięcznej zmiany ogłoszeń o zamówieniach publicznych, to już miesiąc później stało się liderem po stronie ujemnej (spadek względny o 33 procent). Pozwala to na przyjęcie tezy, że styczniowy „wyskok” w tym województwie był zjawiskiem jednorazowym. Drugim regionem w którym w lutym liczba ogłoszeń przetargowych zmniejszyła się względem stycznia było województwo opolskie – zanotowano tam spadek o 3,27 procent.
fot. mat. prasowe
Liczba przetargów ogłoszonych w województwach w tys. (styczeń i luty 2011 r. oraz luty 2010 r.)
W relacji rocznej, w lutym 2011 liczba ogłoszeń zwiększyła się we wszystkich województwach. Najbardziej znaczący przyrost wystąpił również w woj. lubelskim (w lutym 2011 roku o niemal 49 procent więcej ogłoszeń niż w lutym 2010). Dobre roczne wyniki uzyskały też śląskie (+41,1 proc.), małopolskie (+36,8 proc.), zachodniopomorskie (+35,4 procent), podlaskie (+32,8 proc.), świętokrzyskie (wzrost r/r o 31,4 procent).
oprac. : eGospodarka.pl