Rynek pracy w Niemczech potrzebuje specjalistów
2011-04-02 00:10
Przeczytaj także: Otwarcie rynku pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
Za miesiąc polscy pracownicy staną się pełnoprawnymi uczestnikami rynku pracy w Austrii i Niemczech. Zniesione zostaną dotychczasowe ograniczenia w podejmowaniu pracy. Dla tamtejszych gospodarek jest to szansa na pozyskanie niezbędnych specjalistów, z kolei przed polskimi pracownikami otwierają się nowe możliwości znalezienia zatrudnienia i rozwoju zawodowego.„Liczba zleceń rekrutacyjnych jakie otrzymujemy z zagranicy zwiększyła się w porównaniu z rokiem 2010, szacujemy, że zainteresowanie polskimi pracownikami wzrosło 3-krotnie. Z naszej perspektywy główne kierunki wyjazdu Polaków do pracy to Niemcy, Belgia, Austria, Szwecja i Norwegia” mówi Leszek Kurycyn, Dyrektor Operacyjny Manpower Professional firmy z grupy ManpowerGroup, specjalizującej się m.in. w projektach międzynarodowych. „Otrzymujemy też maile od osób, które pytają nas o możliwości pracy za granicą. Z aplikacji tych wyraźnie widać, że wzrosła świadomość polskiego kandydata, większość dobrze wie, w jakim kraju chciałaby pracować. Jest to efekt lat przynależności do Unii Europejskiej i zwiększenia ogólnej mobilności Polaków – dodaje Leszek Kurycyn.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie ze strony kandydatów Manpower Professional rozwija program „Borderless Talent Solutions”. Jego elementem jest portal prowadzony w języku angielskim, który pozwala łatwo wyszukać oferty pracy w wybranych krajach oraz specjalnościach, a także umożliwia bezpośrednią aplikację.
Jednak według Manpower całkowite otwarcie zachodniego rynku pracy 1 maja br. nie zapoczątkuje masowego exodusu pracowników, porównywalnego z wyjazdami w 2004 i 2005 r. Dotychczas było już możliwe podejmowanie pracy przez Polaków w Niemczech m.in. na podstawie umowy o dzieło, czy w formie własnej działalności gospodarczej. Wiele osób znających język niemiecki i zdecydowanych na pracę za zachodnią granicą już skorzystało z tych możliwości. Nie można jednak ignorować informacji, że w najbliższych miesiącach z kraju wyjedzie istotna grupa pracowników, ponieważ będzie to miało wpływ to na polski rynek pracy.
„Emigracja po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej stymulowana była przez inne czynniki: wyjeżdżali w większości absolwenci wyższych uczelni oraz osoby bezrobotne posługujące się językiem angielskim co najmniej w stopniu podstawowym. Obecnie niemieccy pracodawcy bardzo potrzebują ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym, którzy uzupełnią niedobory na tamtejszym rynku pracy. Gotowi są zapewnić przyjezdnym pracownikom mieszkanie, kursy językowe, a do obsługi takich projektów wynajmują profesjonalne firmy” podkreśla Leszek Kurycyn.
Obecnie Manpower Professional prowadzi około 70 projektów rekrutacyjnych na potrzeby pracodawców z Niemiec i Austrii. Przede wszystkim poszukiwana jest kadra inżynierska różnych specjalizacji, niedobór takich specjalistów odczuwa szczególnie rynek niemiecki. Duże zapotrzebowanie zgłasza też branża transportowa i automotive. Z kolei zapytania napływające z Austrii dotyczą najczęściej sektora IT. Poszukiwani są też pracownicy z mniej popularnych dotychczas obszarów, jak sektor energii odnawialnej lub konstruktorzy-projektanci w obszarze inżynierii.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl