eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

2011-04-05 12:05

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt. Zmniejszyła się różnica między indeksem kwartalnym i rocznym, co sugeruje bardziej wyrównane tempo wzrostu w bieżącym roku.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011

Poprawa notowań kwartalnych wynika z utrzymującej się wbrew wcześniejszym oczekiwaniom wysokiej dynamice produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej w I. kwartale, a także nie słabnącej dynamice eksportu. Nie widać specjalnego osłabienia koniunktury w stosunku do ożywienia obserwowanego w ostatnim kwartale ub. roku. Nie słabnie wzrost funduszu plac, utrzymujący dynamikę popytu wewnętrznego. Oczekuje się też ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami. Dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw uległy w ostatnim kwartale dalszej poprawie, a firmy zainkasowały w ub. roku rekordowy zysk netto, co powinno zachęcić do inwestycji.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a także o jeden punkt do 51 pkt w notowaniu półrocznym, za to indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt. Nieco obniżył się indeks roczny, zapewne antycypując możliwy negatywny wpływ, jaki w dłuższym horyzoncie na koniunkturę może mieć obecny trend wzrostu cen surowców i rosnąca niepewność na politycznej scenie międzynarodowej. Jeżeli jednak nie dojdzie do załamania na rynkach finansowych, to można oczekiwać tempa wzrostu w kolejnych kwartałach nie niższego od zarejestrowanego w roku ubiegłym. Nie słabnie wzrost funduszu plac, utrzymujący dynamikę popytu wewnętrznego, oczekuje się też ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami na inwestycje. Przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji finansowej, by zacząć inwestować, ale niepokoi rosnące bezrobocie, które może ograniczyć dynamikę konsumpcji, oraz ceny materiałów i surowców, które mogą znacznie podbić koszty i zredukować stopę zwrotu.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny wzrósł z 49 pkt do 51 pkt, a indeks roczny nieco się osłabił z 62 pkt. do 60 pkt. Obecnie wszystkie indeksy popytu plasują się powyżej połowy skali, a różnica na korzyść indeksu rocznego pozostaje znacząca, co sugeruje umocnienie się popytu do końca roku. W drugiej połowie roku oczekuje się zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno pozytywnie wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: