Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011
2011-04-05 12:05
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011
fot. mat. prasowe
Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011
Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2011
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w marcu wzrósł o trzy punkty do 49 pkt w notowaniu kwartalnym, a także o jeden punkt do 51 pkt w notowaniu półrocznym, za to indeks roczny uległ korekcie o dwa punkty w dół i wynosi teraz 53 pkt. Nieco obniżył się indeks roczny, zapewne antycypując możliwy negatywny wpływ, jaki w dłuższym horyzoncie na koniunkturę może mieć obecny trend wzrostu cen surowców i rosnąca niepewność na politycznej scenie międzynarodowej. Jeżeli jednak nie dojdzie do załamania na rynkach finansowych, to można oczekiwać tempa wzrostu w kolejnych kwartałach nie niższego od zarejestrowanego w roku ubiegłym. Nie słabnie wzrost funduszu plac, utrzymujący dynamikę popytu wewnętrznego, oczekuje się też ożywienia inwestycji przedsiębiorstw, które od dwóch lat wstrzymują się z wydatkami na inwestycje. Przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji finansowej, by zacząć inwestować, ale niepokoi rosnące bezrobocie, które może ograniczyć dynamikę konsumpcji, oraz ceny materiałów i surowców, które mogą znacznie podbić koszty i zredukować stopę zwrotu.
fot. mat. prasowe
Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan
Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeks popytu kwartalny wzrósł z 49 pkt do 51 pkt, a indeks roczny nieco się osłabił z 62 pkt. do 60 pkt. Obecnie wszystkie indeksy popytu plasują się powyżej połowy skali, a różnica na korzyść indeksu rocznego pozostaje znacząca, co sugeruje umocnienie się popytu do końca roku. W drugiej połowie roku oczekuje się zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno pozytywnie wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności.
fot. mat. prasowe

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl