Kaspersky Lab: szkodliwe programy III 2011
2011-04-11 00:16
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy II 2011
Korzystanie ze znaczników <textarea>
W naszym lutowym raporcie napisaliśmy, że cyberprzestępcy wykorzystywali Cascading Style Sheets (CSS) do ochrony skryptów przed wykryciem. Obecnie zamiast CSS wykorzystują oni znaczniki <textarea> na swoich szkodliwych stronach HTML.
Znacznik <textarea> jest wykorzystywany do wyświetlania pola, w którym można wprowadzać tekst.
fot. mat. prasowe
Pole do wprowadzania tekstu zaimplementowane przy pomocy znacznika textarea
Cyberprzestępcy używają znaczników jako kontenera do przechowywania danych, który później zostanie wykorzystany przez główny skrypt.
W marcu Trojan-Downloader.JS.Agent.fun, strona internetowa wykorzystująca kombinację szkodliwego skryptu i znacznika <textarea> zawierającego dane dla tego skryptu, pojawił się na 9 pozycji w rankingu 20 szkodliwych programów w Internecie. Skrypt wykorzystujący dane w znaczniku <textarea> uruchamia inne exploity na kilka różnych sposobów.
Strony szyfrowane
We wcześniejszych raportach (grudniowym i styczniowym) omawialiśmy fałszywe programy antywirusowe. Obecnie strony internetowe imitujące skanowanie komputera i próbujące zmusić użytkowników do zakupu konkretnego rozwiązania ‘antywirusowego’ są szyfrowane i używają polimorficznego JavaScriptu, przez co są trudniejsze do wykrycia przez program antywirusowy.
fot. mat. prasowe
Fragment zaszyfrowanej strony dla fałszywego programu antywirusowego
Takie polimorficzne skrypty są wykrywane jako Trojan.JS.Fraud.bl - obecnie na 18 miejscu w rankingu szkodliwych programów w Internecie - oraz Trojan.JS.Agent.btv (8 miejsce).
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl