Mapa Rynku Pracy - Październik 2004
2004-11-14 17:39
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Wrzesień 2004
Spadek zanotowała także branża gastronomiczno-hotelarska. Liczba ofert w tym sektorze spadła o połowę i wyniosła ostatecznie 37 ogłoszeń. Wzrosty w tej branży mają zazwyczaj charakter sezonowy - mamy za sobą pierwszy, wakacyjny - kolejnego można spodziewać się w grudniu, gdy w sukurs hotelarzom i restauratorom przyjdą święta oraz Sylwestra.
Niewielkie spadki zanotowały - FMCG (o 13 ogłoszeń mniej niż we wrześniu), media i reklama (12 ogłoszeń mniej), logistyka (10 ogłoszeń mniej) oraz finanse i bankowość (spadek o 9 ofert). W logistyce możemy spodziewać się wkrótce boomu w związku z ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnię magazynową (wzrost o 68% w trzecim kwartale). Magazynów potrzebują głównie duże firmy produkcyjne. Banki zwiększają swoje zyski, co może być sygnałem poprawy w branży. Po trzech kwartałach roku zysk netto banków wyniósł 5 mld złotych (czyli dwukrotnie więcej niż przed rokiem).
Na stabilnym, podobnym do wrześniowego poziomie, kształtowała się w październiku liczba ogłoszeń w motoryzacji (3% udziału w rynku ogłoszeń), usługach (13%), farmacji (5%) oraz teleinformatyce (11%).
fot. mat. prasowe
Praca - Stanowiska
W październiku także w kategorii stanowisk najczęściej mieliśmy do czynienia ze spadkami. Najbardziej zmniejszyła się ilość ofert dla grupy najchętniej rekrutowanej - czyli sprzedawców. Spadek o 91 ogłoszeń nie zagroził jednak pozycji lidera. Ciągle - podobnie jak przed miesiącem 36% dostępnych ogłoszeń prasowych było adresowanych do pracowników działów sprzedaży.
Zmalała liczba ofert dla pracowników rzemiosła: pracowników technicznych oraz personelu gastronomicznego. Spadek wyniósł 45 ogłoszeń i zepchnął tę grupę stanowisk na trzecie miejsce. Na drugie powróciły finanse z niewielkim spadkiem (o 28 ofert) i 10% udziałem w rynku ogłoszeń. Finansiści obok sprzedawców pozostają ciągle najchętniej rekrutowaną przez pracodawców grupą. W październiku najwięcej ofert czekało na dyrektorów finansowych, pracowników księgowości, biegłych rewidentów i audytorów. Głównymi ogłoszeniodawcami dla stanowisk tego typu są instytucje finansowe, firmy doradcze oraz banki.
Większym zainteresowaniem rekrutujących niż przed miesiącem cieszyli się w październiku pracownicy logistyki - szczególnie specjaliści ds. eksportu, spedytorzy międzynarodowi oraz kupcy. Wzrost liczby ofert dla tej grupy nie był spektakularny - wyniósł 23 ogłoszenia, ale na tle innych stanowisk, ta kategoria dobrze wypadła w zestawieniu zyskując 4 punkty procentowe. Ostatecznie stanowiska logistyczne stanowiły w omawianym miesiącu 10% całości badanych ogłoszeń.
Zmalała także liczba ofert dla przedstawicieli wolnych zawodów. W stosunku do całej liczby ogłoszeń dla tej kategorii dostępnych na rynku był to spadek znaczny - wyniósł 35 ofert (we wrześniu w prasie pojawiło się 100 ogłoszeń dla tej grupy). Mniej dostępnych w prasie wakatów czekało na architektów i projektantów oraz dziennikarzy.
Niewielkie spadki, nie mające wpływu na udział procentowy w ogólnej liczbie ofert miały miejsce w ubezpieczeniach (1% wskazań), produkcji (8%) i administracji (6%).
W zasadzie nie zmieniło się zainteresowanie pracodawców rekrutowaniem pracowników HR, bankowości, IT & Telecom. Udział w rynku ogłoszeń tych kategorii wyniósł w październiku odpowiednio - 1%, 2% i 9%.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?
![Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy? [© janews094 - Fotolia.com] Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/uslugi-dla-biznesu/Branza-BSS-rekrutacja-pracownikow-bez-nowych-miejsc-pracy-265468-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources