Strony internetowe - technologia flash
2011-04-30 00:25
Przeczytaj także: Adobe ColdFusion 9 i ColdFusion Builder
Większe możliwości kosztują
Barwna, dynamiczna strona WWW może świetnie sprawdzać się w wielu branżach. Faktem jest jednak, że zbudowanie serwisu we Flashu jest droższe niż w HTML-u. Technologia ta jest bardziej skomplikowana i nieco bardziej pracochłonna, choć jednocześnie umożliwia stosunkowo proste osiągnięcie efektów niedostępnych dla HTML-a.
Właściwie każdy projekt we Flashu musi powstawać od podstaw. Na dodatek efekty nie są dostępne dla wszystkich – konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki. Problemem jest także zapanowanie nad tak zbudowaną stroną internetową w niektórych przeglądarkach. Mówiąc jaśniej: strony zbudowane z myślą o przeglądarce jednej firmy, w innych przeglądarkach nierzadko wyglądają już inaczej (są po prostu nieczytelne).
Co z tą dostępnością? A pozycjonowanie?
Jak przyznaje większość programistów, dotychczasowe strony stworzone we Flashu są na ogół niedostępne dla osób niepełnosprawnych, np. niewidomych i niedowidzących. Na pewno ustępują pod tym względem witrynom HTML-owym.
Jest to jednak związane nie tyle z niedostatkami technologii, co z postawą kreatywną posługujących się nią ludzi. Co więcej – przyszłość stron przeznaczonych dla niepełnosprawnych użytkowników należeć ma właśnie do Flasha.
Istnieją już systemy, w których nawigacja po stronie odbywa się jedynie za pośrednictwem ruchów głowy użytkownika, odczytywanych przez kamerę internetową podłączoną do komputera. W połączeniu z systemami rozpoznawania mowy może to zrewolucjonizować dostępność stron dla niepełnosprawnych internautów.
W opinii sporej grupy fachowców strony stworzone z użyciem Flasha nie dają się również skutecznie pozycjonować. To chyba nieco przesadny pogląd, bo w wyszukiwarkach wypromować można praktycznie każdą stronę, ale trzeba przyznać, że w przypadku stron flashowych wymaga to większego doświadczenia i nakładu pracy. Potrzeba tu znajomości skutecznych metod prezentacji treści stron, bez naruszania wytycznych i zaleceń wyszukiwarek.
Swego czasu doszło do porozumienia między Adobe i Google w kontekście indeksowania stron WWW. Efektem współpracy jest poprawa algorytmu odpowiedzialnego za indeksację stron – Google jest teraz w stanie „czytać” pliki SWF, należy jednak pamiętać, że boty indeksujące wciąż mają z tym sporo problemów.
Powszechnie stosowaną praktyką przy pozycjonowaniu stron Flash jest zatem tworzenie alternatywnej wersji serwisu w HTML. Zapewnia to pełną indeksację jego zawartości przez roboty wyszukiwarek, a także umożliwia prezentację treści osobom blokującym w swoich przeglądarkach elementy Flash.
Wybór strony opartej wyłącznie na technologii Flash można z czystym sumieniem polecić tylko firmom lub osobom, które nie są zainteresowane pozyskiwaniem ruchu generowanego przez obecność strony w wynikach wyszukiwania.
oprac. : Grupa TENSE