Tydzień 48/2002 (25.11-01.12.2002)
2002-12-02 08:19
- W październiku nadwyżka bilansu handlowego JAPONII wyniosła 7,4mld USD.
- Wydatki amerykańskich konsumentów wzrosły w październiku o 0,4%, po spadku we wrześniu o 0,4%.
- W USA PKB wzrósł o 4%, wobec 1,3% w II kwartale. Przyczyną wyższego tempa wzrostu były przede wszystkim wydatki konsumpcyjne.
- W Japonii wysokość wszystkich złych długów sięga już ponad 50 bln jenów (420 mld dol) i stale rośnie.
- WorldCom Inc., zawyżający zyski w raportach finansowych, zawarł ugodę z federalną Komisją Kontroli Giełdy. Ugoda przewiduje, że koncern znajdzie się pod specjalnym nadzorem tej agencji.
- Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) może podwyższyć obowiązujące do tej pory limity dostaw ropy podczas grudniowego posiedzenia w Wiedniu. W październiku dostarczyła na rynek o 13% ropy więcej (dziennie o 2,9 mln baryłek więcej), niż przewiduje to ustalony przez kartel poziom.
- W Mauretanii odkryto bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Rezerwy pól naftowych ocenia się na 200 milionów baryłek.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
W USA powiało optymizmem. Po wysokiej dynamice wzrostu PKB w pierwszych trzech miesiącach roku, w drugim kwartale przyszedł zimny prysznic (tylko 1,3%). Trzeci kwartał znowu był nadspodziewanie dobry dla gospodarki. Wzrost wyniósł 4,1% PKB i okazał się wyższy, niż prezentowane prognozy w połowie tego kwartału. Na tak dobry wynik złożyły się: wysoka sprzedaż samochodów i dobre wyniki w budownictwie.
Komentując te wyniki warto też zwrócić szczególną uwagę na ponad 4% wzrost wydatków gospodarstw domowych, a to stanowi w USA ponad 60% PKB. Wzrósł też o 4,5pkt poziom indeksu optymizmu gospodarstw domowych, chociaż nie zrekompensowało to październikowego spadku o ponad 14%.
Czwarty kwartał zapowiada się jednak gorzej. Spada sprzedaż samochodów i gorzej zapowiada się produkcja przemysłowa.
Niepokoi sytuacja finansowa firm. Gorsza ich kondycja spowodowała, że w ramach programów oszczędnościowych w pierwszej kolejności ograniczane są inwestycje. To na pewno w przyszłych latach wpłynie w pewien sposób na gorsze wyniki gospodarcze i osłabienie tempa wzrostu. Już w trzecim kwartale wydatki inwestycyjne amerykańskich firm zmniejszyły się o 0,7%.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy