W co chcą inwestować Polacy?
2011-05-31 13:51
Przeczytaj także: Zyskowne formy inwestowania wg Polaków 2013
- Jeżeli dysponujemy środkami przeznaczonymi na inwestycje, zwłaszcza z perspektywą inwestycji długoterminowej, to faktycznie nie ma nic lepszego niż nieruchomość – dodaje Jacek Furga. - Niezależnie od nieuchronnego w dłuższej perspektywie wzrostu cen nieruchomości, dodatkowym atutem takiej inwestycji jest jeszcze bieżący, potencjalny przychód pochodzący z tytułu najmu. Nie bez znaczenia jest też możliwość skorzystania do zrealizowania takiej inwestycji z relatywnie taniego długoterminowego kredytu hipotecznego. – wyjaśnia Furga. Za inwestycją w nieruchomość mieszkalną przemawia według niego ponadto tocząca się już w Polsce dyskusja nad nowym instrumentem finansowych - odwróconą hipoteką. - Mieszkanie lub dom może stanowić za lat kilkanaście, lub kilkadziesiąt źródło dodatkowych środków finansowych gwarantujących atrakcyjny poziom życia u schyłku naszej inwestycyjnej aktywności - wyjaśnia.
Co do pozostałych możliwości inwestycyjnych nie jesteśmy już tacy zgodni. Sondaż pokazuje, że im starszy respondent, tym bardziej wierzy w tradycyjną siłę złota (ponad 2-krotnie więcej wskazań w grupie 60-70 lat, niż wśród 30-tolatków). Z kolei młodsi i lepiej wykształceni to największa grupa wśród tych, którzy wybrali fundusze inwestycyjne.
fot. mat. prasowe
Jaka jest najbardziej zyskowna forma inwestycji? – wg wieku
Jaka jest najbardziej zyskowna forma inwestycji? – wg wieku
Złoto dla…. ostrożnych
Cena złota rośnie niemal nieprzerwanie od prawie dekady. Czy faktycznie można na nim jeszcze dobrze zarobić? – Metale szlachetne są tradycyjnie postrzegane jako skuteczna ochrona przed inflacją, ale też jako bezpieczna lokata w momentach rosnącej awersji do ryzyka w innych kategoriach aktywów. Generalnie można powiedzieć, że inwestycje w metale szlachetne w tym w złoto i srebro, są zabezpieczeniem przez nieprzewidywalnością rynków – komentuje Jacek Buczyński, analityk Deutsche Bank PBC.
W dzisiejszych czasach nie musi oznaczać zakupu sztabki czy złotego łańcuszka. - Fizyczny zakup surowca może być dość problematyczny dla przeciętnego inwestora, choćby ze względu na koszty przechowywania większych jego ilości. Alternatywą jest zakup jednostek funduszy inwestujących bezpośrednio w dany kruszec (np. ETF - exchange-traded fund) lub też funduszy inwestycyjnych sektora metali szlachetnych. Ta druga metoda jest znacznie bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych m.in. z uwagi na relatywnie wysoką płynność inwestowanych środków – zauważa Buczyński.
![Jeśli inwestowanie, to w złoto i nieruchomości [© robybret - Fotolia.com] Jeśli inwestowanie, to w złoto i nieruchomości](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestowanie-pieniedzy/Jesli-inwestowanie-to-w-zloto-i-nieruchomosci-100377-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl