eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezrobocie w Polsce 2004

Bezrobocie w Polsce 2004

2004-12-08 10:56

Zaledwie 52 procent Polaków w wieku produkcyjnym ma pracę - wynika z "Raportu o Rozwoju Społecznym Polska 2004 – W trosce o pracę", przygotowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Polsce (UNDP) oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Przeczytaj także: Bezrobocie w Polsce - X 2004

Liczba bezrobotnych sięga 3 milionów, a stopa bezrobocia oscyluje w granicach 19 proc., przekraczając w niektórych powiatach nawet 40 proc.

Jak czytamy w raporcie, najtrudniejsza jest sytuacja ludzi młodych – ponad 40 proc. osób w wieku 15 - 24 lat to bezrobotni. Średni okres poszukiwania pracy wynosi 16 miesięcy.

– Przygotowujemy szereg działań, które pomogą w zmniejszeniu bezrobocia – mówi wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa. – Myślimy o takiej zmianie, aby praca była niżej opodatkowana, żeby bez wzrostu kosztów dla pracodawcy osoba otrzymywała większą płace netto. Obecnie osoba pobierająca pensję minimalną otrzymuje 620 zł netto, a dla pracodawcy zatrudnienie takiego pracownika to koszt w wysokości 1050 złotych – powiedział wiceminister. – Chcielibyśmy wprowadzić dodatkowe możliwości aktywizowania bezrobotnych jak ulgi podatkowe dla gospodarstw domowych zatrudniających gosposie – dodał.

Według ekspertów przygotowujących raport, u podstaw wysokiego bezrobocia w Polsce leżą głównie zmiany strukturalne w charakterze pracy, intensywna restrukturyzacja gospodarcza, brak priorytetów wzrostu zatrudnienia w polityce gospodarczej, niespójna polityka rynku pracy, a także mała skuteczność istniejącego modelu dialogu społecznego.

Wspieranie przedsiębiorczości, ułatwienie dostępu do kredytów, uproszczenie systemu podatkowego, obniżenie pozapłacowych kosztów pracy to rozwiązania proponowane w raporcie, które mogą zmienić sytuację na rynku pracy.

W treści raportu zawarto obszerne analizy zmian charakteru pracy i struktury zatrudnienia, na świecie oraz w Polsce, efektywność systemu edukacyjnego, perspektywy dialogu społecznego, warunków zatrudnienia w przekroju płci, wieku i grup specjalnego ryzyka. Przedstawiono również tendencje rozwoju rynku pracy.

W klasyfikacji Raportu opartej o Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index - HDI) odzwierciedlający trzy podstawowe sfery życia: poziom rozwoju ekonomicznego, status zdrowotny oraz wykształcenie, pozycja Polski przesunęła się - po wielu latach systematycznej poprawy w światowym rankingu rozwoju społecznego - o dwa miejsca do tyłu, z 37-go na 35-te. Wyprzedziły nas Estonia oraz Seszele. Daleko nam do krajów "Starej" Unii Europejskiej, ale jesteśmy także w tyle za Czechami, Słowenią, Maltą i Cyprem.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: