Perspektywy zatrudnienia III kw. 2011
2011-06-14 11:47
Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?
Najbardziej powściągliwi jeśli chodzi o plany zatrudniania w III kwartale 2011 r. są pracodawcy z sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, prognoza netto zatrudnienia na poziomie +4 oznacza niewielką przewagę tendencji do zatrudniania nad planami redukcji.
We wszystkich sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2011 r., niż tych planujących redukcje.
Największy optymizm wykazują pracodawcy z regionu Centralnego, uzyskano tam aż o 20% więcej deklaracji zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji. Pozytywne nastroje w regionie umocniły się kwartalnie i ponownie osiągają najwyższy poziom od IV kwartału 2008 r. Także w regionach Południowo-Zachodnim i Południowym nastąpiła zdecydowana poprawa perspektyw zatrudnienia, prognozy rosną tam o 6 punktów procentowych w porównaniu do wcześniejszych trzech miesięcy.
fot. mat. prasowe
Prognoza zatrudnienia netto wg regionów
Prognoza zatrudnienia netto wg regionów
Najniższe w tym kwartale prognozy odnotowano dla regionów Północnego i Północno-Zachodniego (po 10%). Optymizm pracodawców związany z zatrudnianiem utrzymuje się na stałym poziomie w porównaniu z II kwartałem 2011 r., jednak uległ osłabieniu w ujęciu rocznym, o 3 punkty procentowe w regionie Północnym i o znaczne 15 punktów procentowych w regionie Północno-Zachodnim.
„Bardzo dobry klimat do zatrudniania, jaki obserwujemy w regionie Centralnym, to efekt m.in. nowych inwestycji oraz rozszerzania dotychczasowej działalności w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Podobnie, w regionach Południowo-Zachodnim i Południowym optymistyczne deklaracje pracodawców dotyczące III kwartału wynikają w dużej mierze z naturalnego sezonowego ożywienia w produkcji sprzętu AGD oraz w turystyce.” wyjaśnia Iwona Janas
Globalnie przewidywania pracodawców co do zatrudnienia w III kwartale są pozytywne w 35 z 39 krajów, a prognozy ulegają poprawie w 20 krajach w porównaniu do poprzedniego kwartału i w 24 krajach rok do roku. Najsilniejszy optymizm obserwujemy wśród pracodawców z Indii, Brazylii, Tajwanu, Turcji i Singapuru. Najniższe i jedyne ujemne prognozy odnotowano dla Hiszpanii, Grecji, Włoch oraz Irlandii.
Wyniki badania wskazują na bardzo dobrą sytuację w Niemczech. Prognoza netto zatrudnienia na poziomie +12% jest najwyższą od 2007 r. i sygnalizuje powrót rynku pracy do sytuacji sprzed recesji. Mimo iż pracodawcy we Włoszech, czy Wielkiej Brytanii pozostają powściągliwi w kwestii zatrudniania nowych pracowników, to już dla Kanady i Francji odnotowano najwyższe wyniki w historii badania. Natomiast perspektywy zatrudnienia w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych choć nie powróciły jeszcze do poziomu sprzed recesji, są pozytywne.
Informacje o badaniu
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które ma na celu zmierzenie intencji pracodawców związanych ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla Polski zrealizowane było na reprezentatywnej próbie 751 pracodawców. Błąd statystyczny dla takiej próby to maksymalnie +/-3,6%. Na potrzeby badania skorzystano z podziału regionów Polski opracowanego przez Eurostat, który wyodrębnia następujące regiony: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl