eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy wakacyjnej

Rynek pracy wakacyjnej

2011-06-21 11:06

Przeczytaj także: Jest praca na wakacje


fot. mat. prasowe

TOP 10 - prace wakacyjne

TOP 10 - prace wakacyjne

Na dalszych miejscach można znaleźć jeszcze dwie prace tymczasowe, które zapewniają średnie zarobki przekraczające stawki godzinowe na poziomie 10 zł netto. Obie te profesje wymagają dodatkowych kompetencji. W przypadku ankietera wymagana jest podstawowa wiedza związana z realizacją badań socjologicznych, zaś od osób rozwożących pizzę zwykle oczekuje się posiadania środka transportu oraz prawa jazdy upoważniającego do korzystania z niego.

„W okresie letnim, w Polsce jak i innych krajach, bardzo popularne są prace sezonowe związane z ogrodnictwem. Niestety na rodzimym rynku płace w tym sektorze są znacznie niższe niż za granicą, bo nie przekraczają one poziomu 10 zł za godzinę netto” – komentuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Jak podaje raport, zapotrzebowanie na pracowników sezonowych będzie zróżnicowane pod względem wielkości miejscowości jak i położenia na mapie Polski. Osoby poszukujące zatrudnienia w gastronomii w największym stopniu będą miały możliwość znalezienia pracy nad morzem oraz w rodzimych kurortach. Osoby do pracy w ogrodnictwie będą poszukiwane na terenach wiejskich, a w profesjach najlepiej płatnych – pomoce biurowe oraz hostessy - pracę będzie można znaleźć w dużych i średnich miastach.

Jak nie dać się oszukać, szukając pracy wakacyjnej?

„Bardzo istotną sprawą jest zadbanie o współpracę z wiarygodnymi i rzetelnymi pracodawcami. Duże agencje pośrednictwa pracy, posiadające odpowiednie licencje i zezwolenia, gwarantują legalną i uczciwą pracę na wakacje” – mówi Krzysztof Inglot z Work Service.

Przed samym zawarciem umowy o pracę należy sprawdzić:
  1. Konkretne odpowiedzi agencji na temat możliwości zatrudnienia w zakładzie klienta.
  2. Czy poruszany jest aspekt „przejęcia” pracownika tymczasowego przez klienta agencji?
  3. Czy pracownik został przyporządkowany do odpowiedniej grupy?
  4. Czy udzielane są informacje na temat geograficznej lokalizacji zakładów klienta agencji?
  5. Czy należy się liczyć z pracą zagranicą (tzw. Montaż zdalny)?
  6. Jakie regulacje dot. czasu pracy obowiązują w zakładzie pracy klienta agencji – stosunek do pracy na zmiany, pracy weekendowej?
  7. Czy umowa o pracę została omówiona w detalach?
  8. Czy poziom pełnego zatrudnienia jest uregulowany w umowie o pracę (np. 151,67 godzin miesięcznie albo 35 godzin tygodniowo)?

Przed podjęciem decyzji o wyborze agencji zatrudnienia, pracownik powinien przeprowadzić rozmowy z 3-5 różnymi agencjami, aby mieć skalę porównania i na tej podstawie dokonać wyboru najlepszej oferty. Zanim podejmiemy pracę należy dokładne przeczytać umowę oraz zapoznać się ze szczegółowymi warunkami pracy, w tym godzinowym wymiarem pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: