eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjee-learning - synergia wiedzy i technologii

e-learning - synergia wiedzy i technologii

2004-12-16 14:24

Przeczytaj także: E-learning: edukacja na odległość


W ramach koncepcji blended learning możemy sobie wyobrazić harmonogram szkolenia składający się z etapów reprezentowanych przez tradycyjne i nowoczesne techniki szkoleniowe:

1. E-szkolenie przekazujące podstawową, wyjściową porcję wiedzy teoretycznej (wykorzystanie nowoczesnych technologii);
2. Spotkanie z trenerem. Właściwy element szkolenia, podczas którego następuje rozwinięcie przekazanej wiedzy poprzez praktyczne ćwiczenia, warsztaty i dyskusje;
3. Zastosowanie rozwiązań e-learningowych w celu utrwalenia zdobytej wiedzy (przyswajanie materiału, powtórki, przykładowe testy i ćwiczenia);
4. Weryfikacja i ocena zdobytej wiedzy z wykorzystaniem narzędzi e-learningowych (testy, zadania, studium przypadku).

Blended learning pozwala zastępować przez e-learning niektóre elementy tradycyjnego szkolenia, co ma wpływ na redukcję kosztów procesu szkolenia.

Narzędzia e-learningu

Nauczanie na odległość jest wdrażane zarówno w dużych korporacjach, które przeznaczają na procesy szkoleniowe znaczące fundusze, jak i w małych firmach, które wykorzystującej Internet czy inne media elektroniczne do wspomagania komunikacji i kontaktów służących wymianie wiedzy. W drugim przypadku budżet potrzebny na realizację konkretnych zadań jest zdecydowanie niższy.

Podstawowe narzędzia e-learningowe bazujące na wykorzystaniu technologii sieciowej dzielimy na multimedialne kursy WBT (ang. Web Based Training) i systemy e-lerningowe.

Kursy WBT wykorzystywane w projektach e-learningowych to zebrana i uporządkowana treść dydaktyczna, która przekazywana jest w trakcie procesu szkolenia. Kompletne kursy realizowane w ramach e-lerningu oprócz bogatej treści merytorycznej zawierają szereg towarzyszących elementów multimedialnych i interaktywnych, które mają na celu skuteczności przyswajania przekazywanej wiedzy. Dodatkową ich funkcją jest zwiększenie atrakcyjności oraz możliwość budzenia określonych skojarzeń, które pomagają w przyswajaniu przekazywanych treści. Do takich multimedialnych elementów należeć mogą scenki rodzajowe, zadania, animacje multimedialne, gry interaktywne, pliki audio i sekwencje video, testy spełniające zarówno rolę edukacyjną jak i badające kompetencje i wiedzę uczestnika kursu.

Dotychczas, z punktu widzenia oferty, rynek wykształcił trzy rodzaje kursów e-learningowych. Przede wszystkim spotykamy się z kursami gotowymi, które oferują z góry przygotowaną treść uniwersalną. Są one przeznaczone dla firm, które są zdecydowane wykorzystać je bez żadnej ingerencji w ich treść i system nauczania Z reguły takie kursy "z półki" służą poznaniu jakiejś określonej, uniwersalnej dziedziny lub wiedzy o charakterze skończonym, np. nauka obsługi programu komputerowego, konkretnej maszyny, kurs językowy itp. Drugą kategorią dostępnych na rynku kursów są kursy gotowe, w których można dokonywać różnego rodzaju adaptacji, modyfikacji tak, aby można je było dostosować do konkretnej specyfiki danego klienta. Trzecia kategoria to szkolenia i kursy, które powstają od podstaw, na konkretne zamówienie. Z reguły do tej kategorii należą kursy specjalistyczne, które znajdują zastosowanie jedynie w ściśle określonych uwarunkowaniach lub w konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa.

Odpowiednie oprogramowanie

Nieodzownym elementem e-learningu jest ukierunkowane na ten proces oprogramowanie czyli platformy e-learningowe. Jest to niejako odrębna klasa narzędzi, która faktycznie jest urzeczywistnieniem wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia. O ile możliwe jest wdrożenie pewnych aspektów e-learningu w postaci np. kursów multimedialnych udostępnianych na płytach CD, czy też w firmowym Intranecie, o tyle trzeba pamiętać, że w takich wypadkach tracimy cenny aspekt e-learningu oferowany przez kompleksowe podejście, które uwzględnia wdrożenie systemu wspomagającego procesy szkoleniowe.

oprac. : Mariusz Bednarko / e-Fakty e-Fakty

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: