Wakacyjne kieszonkowe przeważnie w gotówce
2011-06-30 10:14
Przeczytaj także: Na co dzieci wydają swoje kieszonkowe?
Wysokość kieszonkowego na czas wyjazdu różni się od przyznawanego dziecku, jeśli zostaje ono w domu. 58% rodziców daje wtedy swoim pociechom więcej pieniędzy, 11% daje takie samo, zaś jedna czwarta w ogóle nie daje kieszonkowego, jeśli dziecko nie wyjeżdża.
Na co chcielibyśmy, żeby nasze dzieci wydawały wakacyjne kieszonkowe?
Ponad połowa rodziców twierdzi, że na pamiątki, 48% - na słodycze, zaś 36% na napoje. Tylko około 10% chciałoby, żeby ich dziecko przeznaczało te pieniądze na doładowanie komórki albo zakup zabawek.
Co ciekawe aż 39% rodziców zakłada, że dziecko może wydać pieniądze na dodatkowe wyżywienie (mimo opłaconych posiłków), a 86% rodziców jest pewnych, że pieniądze, które dają są wydawane zgodnie z przeznaczeniem.
Czy kolonijne kieszonkowe jest bezpieczne?
Co robimy, kiedy dziecku będącemu na wyjeździe zabraknie pieniędzy? Ponad połowa rodziców w ogóle nie zabezpiecza się na taką ewentualność, zaś co czwarty przekazuje pieniądze w depozyt wychowawcy lub organizatorowi. 10% przesyła pieniądze pocztą lub na ogólnie dostępne konto organizatora bądź wychowawcy.
Wciąż część rodziców (8%) chowa pieniądze w rzeczach dziecka i ujawnia to dopiero wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Zdaniem 78% rodziców pieniądze z kieszonkowego są bezpieczne podczas samodzielnego wyjazdu wakacyjnego ich dzieci. Co ważne, aż 62% badanych rodziców przed każdym wyjazdem uczula swoje dziecko tłumacząc mu ewentualne zagrożenia, zaś 27% powierza organizatorowi bądź wychowawcy stopniowe wydawanie dziecku kieszonkowego. 25% uważa, że nie musi podejmować żadnych działań – gdyż tylko wtedy ich dziecko nauczy się odpowiedzialności.
Za najpoważniejsze zagrożenia uważamy zgubienie pieniędzy przez dziecko (65%), kradzież (61%), oraz oszustwo i wyłudzenie (17%).
„Jak widać z „Wakacyjnego Badania MasterCard” polscy rodzice najchętniej dają swoim dzieciom gotówkę. Zastanawia nas dlaczego tak wielu z nich obawia się korzystania z nowoczesnych i bezpiecznych form płatności, takich jak karty. Bardzo zależy nam na tym, żeby w tym roku, planując zaopatrywanie swoich dzieci w wakacyjne kieszonkowe, rodzice brali także pod uwagę inne formy przekazywania pieniędzy, które nie dość, że są bezpieczniejsze, to jeszcze pozawalają dzieciom w przyszłości efektywniej gospodarować swoim małym budżetem” – podsumował wyniki „Wakacyjnego Badania MasterCard” Michał Skowronek, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe.
Informacje o badaniu
Wakacyjne Badanie MasterCard zostało przeprowadzone na zlecenie firmy MasterCard przez Instytut Homo Homini w dniach 18-19 czerwca 2011 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na losowej, liczebnie reprezentatywnej próbie n = 1000 dla ogółu mieszkańców Polski z zachowaniem reprezentacji liczbowej zaludnienia w podziale na województwa kraju (dane wg. GUS). Błąd oszacowania = 3 proc.; poziom ufności 0,95.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl