Misja firmy
2011-08-11 13:48
Przeczytaj także: Wizja firmy
Projektowanie misji
W procesie formułowania misji kluczowe jest zaangażowanie najwyższego kierownictwa firmy. To w jego najlepiej pojętym interesie jest, aby misja była odpowiednio wypracowana oraz zakomunikowana. Dobrze jest, kiedy w formułowanie misji uda się zaangażować całą kadrę zarządzającą wyższego i średniego szczebla – np. w formie warsztatu, który owocuje nie tylko misją, ale też integracją kadry i dyskusją. Jeżeli misja jest wypracowana wspólnie, menedżerowie będą ją traktować jako „swoją”, będą się z nią identyfikować. Potem trzeba tylko konsekwencji najwyższego kierownictwa: zadbania, by wszystkie inne elementy zarządzania były spójne z misją, oraz systematycznej pracy z misją, przypominania jej i podkreślania jej znaczenia.
Misja ma być żywa, a nie pozostawać na papierze, ma „chwytać” trendy i możliwości, inspirować. Oto przykład misji, która się zestarzała i spowodowała odejście wielkiej firmy do lamusa historii: chodzi o kompanię, która w XIX wieku budowała kolej żelazną w Ameryce Północnej. Firma ta widziała jedynie „żelazną drogę” i wagony, dlatego przespała historyczne szanse. Jej misją było połączenie Wschodu i Zachodu Ameryki Północnej drogą żelazną i wożenie po niej ludzi, zwierząt i towarów.
Dziś Ameryka Północna kojarzy nam się z samolotami, truck’ami i autostradami, może nawet ze statkami, ale nie z koleją żelazną. Gdyby ktoś z owej kompanii przeformułował misję firmy i powiedział: „naszą misją jest szybkie, wygodne i bezpieczne transportowanie ludzi i towarów w różne miejsca kraju”, firma wpadłaby na to, że trzeba zainwestować w samochody, samoloty itd.
Proces związany z projektowaniem misji składa się z trzech głównych kroków:
Krok 1. Odkryj, jaka jest twoja aktualna misja
Zanim zaczniesz tworzyć misję przedsiębiorstwa, powinieneś odkryć jak brzmi ona aktualnie. I nie chodzi tutaj o ładnie brzmiący tekst, jaki znajduje się na stronie internetowej twojej firmy. Chodzi o odkrycie misji prawdziwej, czyli tego, co tak naprawdę robisz z twoją firmą dla ludzi, twojej społeczności czy kraju, jakie wartości realizujesz i dostarczasz.
Zbierz odpowiedzi od członków kadry zarządzającej oraz szeregowych pracowników, zadając pytania o sens istnienia firmy, potrzeby, jakie zaspokaja oraz wartości, jakie daje klientom. Odpowiedzi będą dobrą podstawą do działań w kolejnym kroku.
Krok 2. Zaprojektuj swoją misję docelową
Misja (sformułowanie misji) powinna spełniać kilka cech i być:
- Maksymalnie krótka – jej wielkość to docelowo – jedno zdanie
- Sformułowana w sposób pozytywny – wskazująca, co firma robi, jakie działania podejmuje, zamiast wskazywania, czego unika
- Zrozumiała – pisana językiem prostym, zrozumiałym dla każdego klienta oraz pracownika
- Prawdziwa – mająca potwierdzenie w rzeczywistej działalności biznesowej
- Wskazująca działania firmy (np. w piekarni: “pieczemy zdrowy chleb” – wskazuje na dwa ważne działania – pieczemy oraz dbamy o zdrowie)
Krok 3. Nieustannie postępuj w zgodzie z misją i komunikuj ją pracownikom
Misja zadziała tylko wtedy, gdy ty sam postępował będziesz w zgodzie z nią, wymagając tego samego od swoich pracowników. Jeśli zaangażowałeś się bezpośrednio w jej projektowanie i spełnia ona najważniejsze cechy, to przestrzeganie jej przyjdzie ci z łatwością, być może automatycznie.
Pamiętaj jednak, by nieustannie przypominać o niej pracownikom. Dąż do tego, by każdy z nich rozumiał ją i utożsamiał się podobnie do ciebie. Umieszczaj misję w materiałach o firmie, eksponuj w biurze i wspominaj podczas spotkań z pracownikami – zarówno na zebraniach jak i w rozmowach bezpośrednich.
Pracuj z misją, jako elementem budowania wspólnoty i motywacji. Nie bój się jej zmiany czy przeformułowania, jeżeli całym zespołem dojdziecie do wniosku, że to jest potrzebne i korzystne. W ten sposób misja nie zostanie jedynie na papierze, a przyniesie ci wiele korzyści.
Przeczytaj także:
Elementy zarządzania strategicznego

1 2
oprac. : ASK Analizy Szkolenia Konsulting
Więcej na ten temat:
zarządzanie firmą, zarządzanie strategiczne, strategia przedsiębiorstwa, strategia firmy, misja firmy