eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości w Polsce VIII 2011

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2011

2011-08-26 12:18

Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2011

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu 2011 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mieszkania czekają na klientów, a klienci czekają na niższe ceny - tak, zdaniem Marcina Drogomireckiego z serwisu Oferty.net, można najkrócej scharakteryzować obecną sytuację na rynku wtórnym sprzedaży mieszkań. Choć wybór ofert jest ogromny, a liczba osób je przeglądających z każdym tygodniem rośnie, to do transakcji dochodzi dość sporadycznie. Wielu właścicieli twardo trzyma się strategii "na przeczekanie", tj. prędzej czy później ale sprzedam za taką cenę, jakiej żądam. Tymczasem jedynym sposobem na doprowadzenie do transakcji jest szybkie obniżenie ceny i zdecydowane wyróżnienie w ten sposób swojej oferty spośród innych dostępnych na rynku. Przy tak dużej podaży mieszkań i ograniczonym popycie nabywców znajdą te, które się wyróżnią konkurencyjną ceną - podaje cykliczny "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance".

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011

Potwierdzeniem powyższej opinii są wyniki najnowszej analizy cen mieszkań wystawionych do sprzedaży w serwisie Oferty.net. Lipiec był kolejnym miesiącem spadków stawek ofertowych. Najbardziej – o 1,3% spadły ceny w Łodzi a o 1,6% w Poznaniu i w Warszawie. W stolicy po raz pierwszy od blisko 2 lat cena 1 m2 spadła poniżej granicy 9 000 PLN i wyniosła 8921 PLN.

Jedynym miastem, w którym średnia cena ofertowa wzrosła był w lipcu Lublin. Jednak szczegółowa analiza wskazuje, że było to spowodowane większą niż w poprzednich miesiącach podażą ofert mieszkań w budynkach stosunkowo nowych oraz w zlokalizowanych w centrum kamienicach.

Kredyty nowe – zmiany w RnS, coraz trudniej o franka

Mimo wakacyjnej pory na rynku kredytów hipotecznych nikt nie myśli o urlopie. Przed końcem sierpnia w życie wchodzą zmiany w Rodzinie na Swoim. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie. Trudniej o mieszkanie z dopłatami będzie też dotychczasowym beneficjentom, bo limity cen nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. na rynku pierwotnym.

Nie mniej ważnym wydarzeniem sierpnia jest wycofywanie się banków z udzielania kredytów we frankach. W ostatnich tygodniach z cenników wykreśliły je Alior, mBank i MultiBank, a wcześniej to samo uczynił Polbank. Na chwilę obecną we franku zadłużyć można się jedynie w: BPH, Nordei, PKO BP i Deutsche Bank PBC. Ale PKO ma zaporowe marże, a w DB PBC minimalny dochód klienta powinien wynosić 16 tys. zł netto, ale i to nie gwarantuje otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu 2011 r.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu 2011 r.


Kredyty spłacane – frank po 4 złote

Kiedy w połowie lipca kurs CHF/PLN przekroczył 3,50 wydawać mogło się, że w trudniejszej sytuacji frankowi kredytobiorcy już nie będą. Okazało się jednak, że lipcowe wydarzenia to nic w porównaniu do zawieruchy z sierpnia. 10 sierpnia br. kurs franka przekroczył 4 zł, a przez media przetoczyła się fala materiałów o dramacie kredytobiorców.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: