Rynek nieruchomości w Polsce VIII 2011
2011-08-26 12:18
Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu 2011 r. © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce VII 2011
Potwierdzeniem powyższej opinii są wyniki najnowszej analizy cen mieszkań wystawionych do sprzedaży w serwisie Oferty.net. Lipiec był kolejnym miesiącem spadków stawek ofertowych. Najbardziej – o 1,3% spadły ceny w Łodzi a o 1,6% w Poznaniu i w Warszawie. W stolicy po raz pierwszy od blisko 2 lat cena 1 m2 spadła poniżej granicy 9 000 PLN i wyniosła 8921 PLN.Jedynym miastem, w którym średnia cena ofertowa wzrosła był w lipcu Lublin. Jednak szczegółowa analiza wskazuje, że było to spowodowane większą niż w poprzednich miesiącach podażą ofert mieszkań w budynkach stosunkowo nowych oraz w zlokalizowanych w centrum kamienicach.
Kredyty nowe – zmiany w RnS, coraz trudniej o franka
Mimo wakacyjnej pory na rynku kredytów hipotecznych nikt nie myśli o urlopie. Przed końcem sierpnia w życie wchodzą zmiany w Rodzinie na Swoim. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie. Trudniej o mieszkanie z dopłatami będzie też dotychczasowym beneficjentom, bo limity cen nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. na rynku pierwotnym.
Nie mniej ważnym wydarzeniem sierpnia jest wycofywanie się banków z udzielania kredytów we frankach. W ostatnich tygodniach z cenników wykreśliły je Alior, mBank i MultiBank, a wcześniej to samo uczynił Polbank. Na chwilę obecną we franku zadłużyć można się jedynie w: BPH, Nordei, PKO BP i Deutsche Bank PBC. Ale PKO ma zaporowe marże, a w DB PBC minimalny dochód klienta powinien wynosić 16 tys. zł netto, ale i to nie gwarantuje otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań w lipcu 2011 r.
Kredyty spłacane – frank po 4 złote
Kiedy w połowie lipca kurs CHF/PLN przekroczył 3,50 wydawać mogło się, że w trudniejszej sytuacji frankowi kredytobiorcy już nie będą. Okazało się jednak, że lipcowe wydarzenia to nic w porównaniu do zawieruchy z sierpnia. 10 sierpnia br. kurs franka przekroczył 4 zł, a przez media przetoczyła się fala materiałów o dramacie kredytobiorców.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl