Co 4 Polak nie ma czasu na posiłki w pracy
2011-09-05 09:51
Przeczytaj także: Praca przy monitorze ekranowym bez kumulacji przerw
Z badań TNS OBOP przeprowadzonych w 2008 roku wynika, że jedynie 51% Polaków ma prawidłową wagę, 46% cierpi zaś na nadwagę lub otyłość. Porównując te dane do badań przeprowadzonych przez OBOP dwa lata wcześniej widać, że tyjemy – w 2006 roku, prawidłową wagę miało ponad 60% Polaków. Spory wpływ na to, czy przybieramy na wadze czy też nie ma to, w jaki sposób odżywiamy się będąc w pracy – bądź co bądź spędzamy w niej 1/3 doby.
40% ankietowanych przez Praca.pl pracowników podczas swojej ostatniej pracy nie zmieniło wagi. 31% przytyło, a 29% schudło. Teoretycznie więc równowaga zostaje zachowana. Pamiętajmy jednak, że na wahania wagi wpływ ma również stres, a tego w naszej pracy jest sporo. Aneta Szczygieł podkreśla „na stres reagujemy różnie – część z nas go zajada. Cukierki, czekoladki, słodkie bułeczki przegryzane w pracy szybko odkładają się w postaci kolejnych warstw tłuszczyku. Inni, przy zwiększonym stresie mają ściśnięty żołądek i nie odczuwają głodu. Jeśli do tego dorzucimy brak dbania o regularny, zdrowy posiłek w pracy, mamy spadek wagi, często połączony z problemami zdrowotnymi.”
Dobre odżywanie w pracy = lepsza praca
„Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na zdrowie pracowników” – podkreśla Krzysztof Kirejczyk. „Dodatki w postaci karnetów na siłownie, programów rzucania palenia dotowanych przez pracodawców czy bonów na obiad mają w szerszej perspektywie obniżyć ilość absencji spowodowanych problemami zdrowotnymi. Pracownik z dobrym samopoczuciem jest też bardziej efektywny. Na nic zda się jednak dbałość ze strony pracodawcy, jeśli pracownik sam nie będzie starał się o siebie zadbać.” – wyjaśnia ekspert. Ze zdaniem tym, zgadza się Aleksandra Banaszkiewicz-Filipiak – „Kiedy odżywiamy się regularnie, spożywając niewielkie ilości pokarmu w określonych odstępach czasowych – co 3-4 godziny, poziom cukru jest stabilny, a my czujemy się lepiej. Nieregularne, źle zbilansowane posiłki zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, otyłości czy chorób serca. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnego dostarczania substancji odżywczych, dlatego wskazanym jest aby w ciągu dnia pracy pojawił się przynajmniej jeden pełnowartościowy posiłek.” I o to pracownicy powinni zadbać. „Przy okazji warto pamiętać o płynach (niegazowana woda mineralna), gdyż prawidłowe nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenia dla zdrowia. Dlaczego jest to tak ważne? Już 2-3% niedobór wody w organizmie prowadzi m.in. do znacznego obniżenia wydolności fizycznej oraz pogarszania stanu psychofizycznego” – dodaje dietetyczka.
Szefie – zadbaj o swoją firmę
To, co w dbaniu o zdrowie pracowników wydaje się zatem najważniejsze to jednoczesne uświadamianie zarówno pracodawców jak i pracowników i podkreślanie tego, jak ważne jest prawidłowe odżywianie. „Pozostaje mieć nadzieję, że kiedy portal Praca.pl powtórzy badania za jakiś czas, ilość pracowników którzy nie mają czasu na jedzenie w pracy znacznie spadnie, a tych, którzy jedzą w pracy hamburgery i frytki w ogóle nie będzie” – zauważa prezes serwisu.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl