eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBadanie ciekawości kobiet

Badanie ciekawości kobiet

2011-09-12 11:50

Przeczytaj także: Co trzecia polska firma w rękach kobiet


JAK OCENIAJĄ SIEBIE POLKI?

Polki pozbyły się kompleksów i uwierzyły w siebie. Jak pokazuje badanie, blisko 70% kobiet określa się jako osoby ciekawe. Tylko 3% kobiet uważa zdecydowanie, że nie są ciekawe. Kobiety cenią siebie za takie cechy, jak: charakter, osobowość, sposób życia, otwartość oraz spontaniczność.

Polki deklarują, że charakter i osobowość mają większe znaczenie niż wygląd. Ciekawe kobiety wyróżnia także sposób życia – 21%, czy takie cechy jak spontaniczność, otwartość, optymizm – 13%.

fot. mat. prasowe

Co w sobie uważa Pani za ciekawe dla innych?

Co w sobie uważa Pani za ciekawe dla innych?


Z badania wynika również, że Polki nie tylko uważają się za osoby ciekawe, ale są też zadowolone ze swojego życia i ról społecznych. Aż 34% kobiet nie jest ciekawych, jakby to było być kimś innym. Odsetek ten jest jeszcze wyższy wśród kobiet z wykształceniem podstawowym (42%), posiadającym dziecko (40%), mieszkających z partnerem (40%).

Opinia innych jest dla kobiet szczególnie ważna. Aż 63% z nich chciałoby wiedzieć, co naprawdę myślą o nich koleżanki. Kobiety w mniejszym stopniu zainteresowane są życiem rodzinnym i zawodowym swych przyjaciółek (16%) i ich życiem intymnym (13%).

fot. mat. prasowe

Kiedy patrzę na swoje przyjaciółki jestem ciekawa...

Kiedy patrzę na swoje przyjaciółki jestem ciekawa...


ZBAWIENNA MOC PLOTKI

Czy plotkowanie może być pożyteczne? Ależ tak! Niewinne kobiece plotkowanie ma zbawienny wpływ na kondycję społeczeństwa, gdyż kobiety plotkują także z troski o najbliższych. Aż 83% respondentek odpowiedziało, że ciekawi je życie znajomych i przyjaciół, 64% kobiet przyznało natomiast, że są sytuacje, kiedy zżera je ciekawość.

Jak pokazało badanie przeprowadzone na forach oraz blogach, kobieca ciekawość kojarzy się czasem z wścibstwem i plotkowaniem. „Odczarowanie” kobiecej ciekawości pokazuje jednak, że nie do końca słusznie. Badanie ujawnia, że kobiece, niewinne plotkowanie, oprócz swych negatywnych konsekwencji, może mieć także zbawienny wpływ na kondycję naszego społeczeństwa. Kobiety bowiem często mają czyste intencje – plotkują nie z wścibstwa, lecz z troski o bliską osobę. Respondentki wskazywały, że wiedza, którą zdobędą podczas plotkowania, pozwala im pomóc tym, którzy tego potrzebują. Ciekawość może zatem nie tylko budować, ale i utrzymywać relacje. Gdyby nie ona, relacje międzyludzkie byłyby bardzo słabe.

fot. mat. prasowe

W jakich sytuacjach zżera Panią ciekawość?

W jakich sytuacjach zżera Panią ciekawość?


Niesamowicie ważnym obiektem kobiecej ciekawości są inni ludzie – wiele respondentek twierdzi, że niezależnie od indywidualnych cech, każda osoba ma w sobie coś ciekawego.

CIEKAWOŚĆ ZMIENNA JAK KOBIETA

Ciekawość towarzyszy kobiecie przez całe życie; zmienia się wraz z wiekiem i nowymi rolami społecznymi. Wszystkie Polki deklarują jednak, że ciekawi je przyszłość. Najwięcej kobiet chciałaby wiedzieć, czy uda im się zrealizować marzenia (53%). 17% kobiet ciekawi natomiast, kim będzie ich dziecko (30% wśród kobiet posiadających już dzieci oraz 27% wśród mieszkających z partnerem).

fot. mat. prasowe

Gdybym mogła znać swoją przyszłość chciałabym wiedzieć...

Gdybym mogła znać swoją przyszłość chciałabym wiedzieć...


Raport pokazuje, że największa zmiana w poziomie i natężeniu ciekawości zachodzi wówczas, gdy kobiety są w ciąży lub mają już potomstwo. „Jest to okoliczność, która zawraca ciekawość kobiet z orbity „ja” i „my” na orbitę „ono”. Owo „ono” – czyli dziecko – w ogromnym stopniu zmienia kobiecą ciekawość, zmieniając nie tyle jej natężenie, co skalę ryzyka w ciekawości”, mówi T. Sobierajski. Ciekawość kobiet pozostających singielkami lub żyjących z partnerem wiąże się często z ryzykiem i szalonymi pomysłami (ciekawość egzotycznych podróży, czy ekstremalnych sportów). Po urodzeniu dziecka kobieca ciekawość zmienia się, staje się stonowana, jest zdecydowanie skoncentrowana na dziecku.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kobiety, badania kobiet, Polki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: