Badanie ciekawości kobiet
2011-09-12 11:50
Przeczytaj także: Co trzecia polska firma w rękach kobiet
CIEKAWOŚĆ A MĘŻCZYŹNI
Mężczyźni niewątpliwie wzbudzają duże zainteresowanie kobiet, zarówno singielek, jak i tych pozostających w związkach… Badanie pokazuje, że Polki są wierne i nie myślą o romansach z innymi mężczyznami (46%).
Kobiety ciekawi męska odmienność – opisywana jako „inny sposób myślenia”. Najwięcej pytań odnosi się do kwestii relacji damsko-męskich. Kobiety chciałyby wiedzieć między innymi, co mężczyźni o nich myślą i „czy faceci kochają tak samo mocno, jak kobiety”, ale także poznać siłę ich uczuć wobec dzieci.
Pytania odnośnie mężczyzn dotyczą także codziennych kwestii – intryguje sam sposób myślenia, więzi pomiędzy „kumplami” czy cele, które stawiają sobie na dany dzień. Według respondentek nadmierna ciekawość w odniesieniu do mężczyzn może jednak prowadzić do problemów: ciekawość w związku może prowadzić do chęci kontrolowania, a dla kobiet wolnych może być pewnego rodzaju przeszkodą na drodze do stabilizacji. Jak przyznała jedna z respondentek: „mam problemy z ułożeniem sobie życia osobistego – coś w tym jest, że po części dlatego, że jest tylu mężczyzn dookoła, że ciężko mi tak tylko z jednym wszystko”.
fot. mat. prasowe
Które z zagadnień najbardziej ciekawi Panią w mężczyznach?
Z badania wynika również, że kobiety są zadowolone z własnego życia uczuciowego. Polki są szczęśliwe w swoich związkach i nie myślą o zmianie partnera.
CIEKAWOŚĆ CODZIENNOŚCI - CODZIENNOŚĆ CIEKAWOŚCI
Pomimo presji pędzącego świata Polki zwalniają i powracają do zainteresowań i hobby, które jeszcze kilka lat temu uchodziłyby za niemodne i nieatrakcyjne. Coraz więcej kobiet docenia codzienne przyjemności oraz zainteresowania, takie jak szydełkowanie, rękodzieło, taniec oraz podróże.
Codzienna ciekawość przejawia się jednak najczęściej w zainteresowaniu swoim otoczeniem. Kobiety zwykle nie potrzebują wielkich uniesień i zaskoczeń: ciekawi je przede wszystkim ich rodzina, przyjaciele i znajomi, ale przedmiotem zaciekawienia może być również czytana książka (np. wielokrotnie wymieniane thrillery Cobena), wizyta u fryzjera, kolejny dzień w pracy, wypróbowanie nowego przepisu kulinarnego, kolejny odcinek serialu, zakupy, czy wypicie innej niż zazwyczaj marki kawy na śniadanie.
W zaspokajaniu takiej codziennej ciekawości pozwalają oczywiście zdobywane codziennie doświadczenia (np. spróbowanie nowej kawy), ale także możliwość sprawdzenia, co słychać u znajomych na Facebooku czy Naszej Klasie, zajrzenie na koniec książki, aby sprawdzić, co się wydarzy, czy przeczytanie zapowiedzi kolejnego odcinka serialu.
Kobiety lubią wiedzieć, co się dzieje lub co się wydarzy, absolutnie nie chciałyby jednak wymazać wszelkiej niepewności i możliwości zaskoczenia – czyli tego, co podsyca ciekawość. Życie bez ciekawości byłoby po prostu bardzo nudne. Wydaje się, że między innymi ciekawość tego, co wydarzy się danego dnia daje motywację do życia.
Jak zauważa dr Tomasz Sobierajski, „kobieca ciekawość zogniskowana jest na czterech grupach aspektów: codziennym, niecodziennym, prywatnym i publicznym. Ciekawość codzienna ma charakter funkcjonalny i służy odnajdywaniu się w rzeczywistości i dostosowaniu się do otaczających wymogów. Ciekawość prywatna odnosi się i dotyczy bliskiego kręgu osób kobiety, do której zalicza się rodzina, bliscy, przyjaciele i znajomi. Te dwa rodzaje ciekawości, wbrew obiegowym opiniom są dla kobiet najważniejsze. Poza tym kobiety wyróżniają dwa rodzaje ciekawości okazjonalnej: niecodzienną, odnoszącą się do spektakularnych wyczynów i silniejszych doznań, i publiczną, w której główną rolę odgrywa ycie znanych osób.”
Informacje o badaniu
Projekt badawczy łączył metodologię badań jakościowych oraz ilościowych i składał się z 3 etapów: forów internetowych, blogów oraz badania ilościowego. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 kobiet w wieku 18-35 lat.
Przeczytaj także:
Własny biznes w rękach kobiet?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl