Przewlekłe choroby układu oddechowego w Polsce
2011-09-27 00:10
Przewlekłe choroby układu oddechowego (Chronic Respiratiry Diseases - CRD) są najczęściej występującymi chorobami niezakaźnymi u dzieci i jedną z czterech grup chorób niezakaźnych odpowiedzialnych za wysoką śmiertelność ludzi na całym świecie: 4,2 mln umierających ludzi rocznie, i liczba ta z roku na rok się powiększa. Epidemia chorób CRD stała się kluczowym problemem w grupie chorób niezakaźnych, ponieważ do dziś nie udało się znaleźć skutecznego sposobu walki z tymi chorobami ani zahamowania tak wysokiej śmiertelności - podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Przeczytaj także: Zdrowie Polaków 2009
W Warszawie odbyło się spotkanie Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases - inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, powołanej w celu zahamowania narastającej epidemii przewlekłych chorób układu oddechowego. Eksperci z całego świata zjechali się do stolicy Polski, by wyznaczyć kierunki działań na najbliższe dwa lata. Rząd Polski dostrzegł narastający problem i ustanowił go jednym z priorytetów zdrowotnych Polskiej Prezydencji w Radzie UE.Przewlekłe choroby układu oddechowego (Chronic Respiratory Diseases – CRD), do których należy astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), alergiczny nieżyt nosa, obturacyjny bezdech senny i zwłóknienia płuc, są obecnie wyzwaniem dla światowej medycyny XXI w., ponieważ do dziś nie znaleziono skutecznego sposobu walki z tymi chorobami ani zahamowania wysokiej i wciąż rosnącej śmiertelności będącej ich skutkiem. 300 mln osób na świecie choruje na astmę, a dodatkowe 100 mln ludzi zachoruje na nią do 2025r. Na POChP na świecie choruje 200 mln ludzi, natomiast 600 mln – na alergiczny nieżyt nosa. Ponad 4,2 mln osób na świecie umiera każdego roku z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego, w tym ok. 2 mln na POChP i około 255 tys. na astmę, i jest to obecnie trzecia przyczyna zgonów na świecie z powodu przewlekłych chorób niezakaźnych. Jeden na 250 wszystkich zgonów na świecie jest tragicznym następstwem astmy. 30 mln mieszkańców Europy cierpi z powodu astmy, a w niektórych krajach choroba ta niszczy nawet 20% populacji. Jeden człowiek co godzinę umiera w Europie wskutek astmy. Blisko 17,7 mld euro rocznie wynoszą koszty Unii Europejskiej związane z astmą. 9,8 mld euro to koszt utraty mocy produkcyjnej jaki co roku ponoszą kraje europejskie w wyniku złej kontroli tej choroby. 13-krotnie drożej kosztuje leczenie chorych na ciężką astmę w porównaniu do kosztów leczenia pacjentów dotkniętych jej łagodną postacią. To są fakty. Pokazują głównie skalę problemu astmy, ale również i przewlekłych chorób układu oddechowego, będących jedną z grup przewlekłych chorób niezakaźnych powodujących niepokojącą liczbę zgonów.
Powołanie GARD czyli Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases (GARD) było reakcją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na narastający problem chorób układu oddechowego, który osiągnął rozmiary epidemii. Inicjatywa ta, powstała w 2006r., łączy instytucje i organizacje działające na rzecz zwalczania epidemii chorób układu oddechowego. GARD skupia najwybitniejszych na świecie specjalistów w tym zakresie, których wspólnym celem jest opracowanie skutecznych strategii zapobiegania tym chorobom, możliwych do wdrażania w każdym kraju. Jednym z członków-założycieli GARD jest Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które jest także gospodarzem tegorocznego spotkania GARD w Warszawie.
Od wielu lat rola polskich środowisk w zakresie zwalczania chorób układu oddechowego stale nabiera coraz większego znaczenia. „Polskie organizacje i eksperci aktywnie uczestniczą w tworzeniu strategii działań obejmujących wszystkie kraje świata. Polskie Towarzystwo Alergologiczne aktualnie uczestniczy w międzynarodowej kampanii Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) promującej konieczność szerokiego stosowania immunoterapii jedynej przyczynowej metodzie leczenia alergii, która może zapobiec rozwojowi astmy u chorych na alergiczny nieżyt nosa, a więc ma działanie prewencyjne. PTA od wielu lat współpracuje ponadto ze Światową Organizacją Alergii (WAO) w podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie konieczności stałej edukacji i doskonalenia opieki zdrowotnej nad chorymi na choroby alergiczne. Warto zauważyć, że Polskie Towarzystwo Alergologiczne, jako członek-założyciel, przyczyniło się do powstania tak ważnej międzynarodowej inicjatywy jaką jest GARD, a w Polsce, między innymi, powołało do życia zakrojony na ogromną skalę Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy Oskrzelowej, który może stać się wzorcowym programem zdrowotnym dla innych krajów.” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Barbara Rogala - Prezydent Zarządu Głównego PTA, Klinika Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej, ŚUM. Jednym z celów PTA jest stworzenie międzynarodowej platformy, przede wszystkim w kontekście europejskim, umożliwiającej realizację inicjatyw skoncentrowanych na wczesnej wykrywalności, prewencji i monitorowaniu przewlekłych chorób układu oddechowego.
Przeczytaj także:
Wiedza o zdrowiu z Internetu
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
choroby, przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu oddechowego, zdrowie Polaków, zdrowie