Poszukiwanie pracy trwa miesiąc albo rok
2011-10-05 10:24
Jak długo zajęło Panu/Pani znalezienie obecnej pracy? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rotacja pracowników wyhamowała
Polaków zapytano o długość czasu, który musieli poświęcić na znalezienie obecnego miejsca pracy. Przeszło co trzeci badany znalazł obecną pracę po miesiącu lub wcześniej (37%). Najszybciej zatrudnieni zostali młodzi ludzie. W przypadku osób do 24 roku życia ten proces nie trwa dłużej niż trzy miesiące, zwłaszcza jeżeli kandydaci nie mają wysokich wymagań płacowych.Im poszukujący pracy ma wyższe wykształcenie i oczekuje wyższej pensji, tym dłużej musi czekać na znalezienie satysfakcjonującej go posady, w przypadku co dziesiątego respondenta więcej niż rok. W małych miastach w ciągu miesiąca znalazło pracę dwukrotnie więcej osób niż w największych aglomeracjach. Najdłużej na uzyskanie posady oczekują starsze osoby, co piąty pytany w wieku 55-64 lat nawet ponad rok.
- Czas poszukiwania zatrudnienia znacząco może skrócić korzystanie z pośrednictwa pracy. W dobie kryzysu pracodawcy coraz częściej decydują się na elastyczne formy zatrudnienia. Kandydat powinien zgłosić się do agencji pracy i zadeklarować chęć współpracy. Firma przedstawi takiej osobie kilka propozycji, z których będzie mógł dopasować idealną ofertę dla siebie – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Work Service SA.
fot. mat. prasowe
Jak długo zajęło Panu/Pani znalezienie obecnej pracy?
fot. mat. prasowe
Jakie źródło wykorzystał/a Pan/Pani szukając aktualnej pracy?
Informacje o badaniu
Badanie zlecone przez Work Service SA zostało przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini w dniu 17 września 2011r. na losowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłych mieszkańców Polski. Wielkość próby wyniosła 1041 osób, a błąd oszacowania 3%. Wyniki zbierano metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl