eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeBudżet środków pieniężnych

Budżet środków pieniężnych

2011-10-07 09:55

Przeczytaj także: Budżet przychodów i kosztów


Przychody przyszłych okresów

Części przychodów nie uda się pewnie zafakturować w bieżącym roku, ale dopiero na początku roku następnego. Ta część przychodów wykazywana jest w bilansie w pozycji rozliczenia międzyokresowe czynne (przychody przyszłych okresów) i nie zostanie uwzględniona jako wpływ w budżecie środków pieniężnych.

Wydatki opłacone z góry

Wydatki opłacone z góry to pozycje, o których często się zapomina przy opracowywaniu budżetu środków pieniężnych – właśnie dlatego, że budżet ten opiera się na budżecie przychodów i kosztów. Wydatek opłacony z góry księguje się przecież jako koszt w przyszłym okresie i dlatego nie jest on ujęty w aktualnym okresie w budżecie przychodów i kosztów. Firma wynajmuje lokale biurowe, za które płaci czynsz w wysokości 12 000 zł kwartalnie. Warunki najmu zakładają zapłatę czynszu z góry przed rozpoczęciem kwartału. Oznacza to, że w grudniu firma płaci czynsz za pierwszy kwartał następnego roku. Mimo dokonania zapłaty wydatek ten stanie się kosztem dopiero w przyszłym roku obrachunkowym. Pamiętaj, aby uwzględnić tego typu pozycje w budżecie środków pieniężnych.

Podatek VAT

Podatek VAT ma wpływ na budżet środków pieniężnych w taki sposób, że podatek VAT należny, który firma otrzymuje w ciągu danego miesiąca, trzeba będzie odprowadzić do skarbu państwa dopiero w kolejnym miesiącu. W przypadku zakupów jest odwrotnie. Jeśli rozliczasz się z podatku VAT kwartalnie, zamiast miesiąca będziemy mówić o kwartale.

Rady dla firm z kiepską płynnością finansową


Popraw wynik

Istnieje wiele sposobów na poprawienie płynności finansowej. Po pierwsze, należy wrócić do budżetu przychodów i kosztów i przeanalizować, czy można zrobić coś, aby poprawić wynik na działalności, czyli aby zwiększyć zysk. To wpłynie na poprawę płynności. Jeśli nie da się tego zrobić, trzeba pokryć niedobór środków pieniężnych w inny sposób.

Popraw procedury fakturowania

Płynność znacznie się poprawi, jeśli zefektywizujesz zasady związane z wystawianiem faktur, to znaczy jeśli:
  • będziesz wystawiać faktury za dokonaną sprzedaż tak szybko jak to możliwe (fakturowanie równolegle ze sprzedażą)
  • będziesz wysyłać wezwania do zapłaty następnego dnia po upływie terminu płatności
  • skrócisz kredyt kupiecki, na przykład z 30 do 14 dni.
Kredyt

Ratunkiem przy złej płynności finansowej może być podwyższenie limitu kredytowego w rachunku bieżącym. Kredyt ten nie może być jednak zbyt wysoki. Musisz ustalić, jak duży kredyt w rachunku bieżącym jest normalnie potrzebny jako bufor płynności finansowej. Wielkość tego bufora zależy przede wszystkim od tego, czy wysokość przychodów ze sprzedaży jest różna w zależności od sezonu.

Nieopłacalne jest płacenie za kredyt w rachunku bieżącym, który z reguły pozostaje niewykorzystany. W takiej sytuacji lepiej posiłkować się zwykłym kredytem o niższym oprocentowaniu.

Leasing

Innym sposobem jest leasing środków trwałych zamiast ich kupowania na własność. W leasing można też wziąć nieruchomość – jest to tzw. leasing zwrotny, ang. sale and lease-back. Polega on tym, że sprzedaje się nieruchomość, a następnie wynajmuje się w niej lokale. Pamiętaj jednak, że najczęściej leasing jest droższą opcją od zakupu.

Dłuższy kredyt kupiecki u dostawców

Możesz znacznie poprawić płynność finansową firmy, wydłużając terminy płatności u dostawców. Nie jest wcale wykluczone, że dostawca, któremu bardzo zależy na tym, abyś u niego kupował, i który sam ma dobrą płynność finansową, wydłuży ci kredyt kupiecki z 30 do 60 dni. Musisz jednak liczyć się z tym, że dostawca skompensuje sobie ten gest przez niewielkie podwyższenie ceny.

Twoje możliwości negocjacyjne są, rzecz jasna, uzależnione od sytuacji na rynku, zawsze jednak powinieneś próbować negocjować lepsze warunki.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Naming na eksport

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: