Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne
2011-10-07 12:50
Przeczytaj także: Większy optymizm w polskim biznesie
- Odsetek polskich przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost przychodów (64%) zwiększył się od kwietnia 2011 roku o dziesięć punktów procentowych. W przypadku firm, które w tym samym okresie zwiększyły swoje zyski (53%), różnica ta wynosi dwanaście punktów procentowych.
- 78% polskich firm planuje w ciągu dwóch najbliższych lat zwiększyć liczbę zatrudnionych.
- Wskaźnikiem zmian zachodzących w strukturze zatrudnienia na polskim rynku pracy jest zwłaszcza chęć współpracy z freelancerami (59%) i pracownikami zdalnymi (55%). W ten sposób firmy poszukują sposobów na objęcie przewagi konkurencyjnej i osiągnięcie zysków w nadchodzących miesiącach.
Raport wykazał, że pomimo wyraźnej negatywnej zmiany nastrojów, jaka zaszła niemal we wszystkich krajach świata na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy i faktu, że sytuacja w Polsce potwierdza tę tendencję, rzeczywiste zyski i przychody polskich przedsiębiorstw wskazują na rozwój. Biorąc pod uwagę tę pozytywną atmosferę rozwoju, nie zaskakuje fakt, że firmy aktywnie inwestują w najbardziej cenny kapitał zasoby ludzkie – wyjaśnia Jarosław Pilch z polskiego oddziału firmy Regus.
Polscy przedsiębiorcy trzymają swój optymizm w ryzach, często powiększając grono pracowników o tzw. wolnych strzelców, co pozwala im zachować elastyczność i szybko dostosować liczebność personelu do potrzeb firmy. Co więcej, dzięki dostępnym na rynku elastycznym rozwiązaniom przestrzeni pracy, nawet w przypadku działań o bardzo ograniczonym zasięgu możliwe jest ich wprowadzenie na rynek docelowy bez potrzeby przyjmowania długotrwałych zobowiązań dotyczących lokalu lub wyposażenia. To z kolei umożliwia firmom korzystającym z takich rozwiązań poszerzanie działalności lub wycofanie się, w zależności od
nieprzewidywalnych okoliczności rynkowych – dodaje Jarosław Pilch.
Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego Regus
W każdej edycji raportu dotyczącego inwestycji Regus przedstawia zaktualizowany Indeks Poczucia Bezpieczeństwa Inwestycyjnego. Indeks ten jest miarą uformowaną na podstawie perspektyw łączących aktualne trendy dotyczące przychodów i zysków z poglądami na oczekiwaną poprawę gospodarczą w nadchodzących miesiącach i ma za zadanie dostarczyć firmom pojedynczy punkt odniesienia w zakresie kluczowych wartości badania. Średnia testowa została ustalona na poziomie 100 w pierwszej edycji raportu Regus przeprowadzonej we wrześniu 2009 r.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Polskie firmy a bezpieczeństwo inwestycyjne X 2013
1 2
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
badania przedsiębiorców, badania firm, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, kondycja przedsiębiorstw