Polacy a zmiana mieszkania
2011-10-17 13:29
Gdzie mieszkaja Polacy © fot. mat. prasowe
W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, Polacy nie zmieniają mieszkania równie często. Jednak czy oznacza to że jesteśmy zadowoleni z naszej sytuacji mieszkaniowej? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Banku Śląskiego, niemal 3/4 ogółu dorosłych Polaków odczuwa co najmniej jedną niedogodność, związaną z obecnym miejscem zamieszkania, a 26% z nas spontanicznie deklaruje istnienie czynników powodujących dyskomfort i niezadowolenie z zajmowanego lokum.
Przeczytaj także: Zmiana mieszkania: co kieruje Polakami?
Niedogodności mieszkaniowe3/4 ogółu dorosłych Polaków odczuwa co najmniej jedną niedogodność związaną z obecnym miejscem zamieszkania - co czwarty Polak (26%) spontanicznie deklaruje, ze dostrzega w swoim obecnym miejscu zamieszkania jakieś niedogodności mieszkaniowe, a trzy na cztery osoby (74%) wskazują na co najmniej jeden dystraktor po przedstawieniu im listy wybranych niedogodności.
Respondenci poproszeni o spontaniczne wskazanie takich niedogodności, najczęściej mówili o złych warunkach mieszkaniowych oraz trudnościach we współżyciu z sąsiadami.
Wśród przedstawionej listy dystraktorów najbardziej "popularne" okazały się: duża odległość do parków, terenów rekreacyjnych; mała atrakcyjność lokalizacji wiążąca się z utrudnionymi dojazdami do pracy, brakiem parkingu; zbyt duży hałas oraz zbyt małe mieszkanie w porównaniu do potrzeb.
fot. mat. prasowe
Gdzie mieszkaja Polacy
Zmiana miejsca zamieszkania
Spośród osób odczuwających jakiekolwiek niedogodności związane z obecnym miejscem zamieszkania (75% ogółu dorosłych Polaków), 19% deklaruje chęć zmiany miejsca zamieszkania. Najczęściej takie deklaracje wypowiadają osoby wynajmujące mieszkanie (45% spośród nich), w drugiej kolejności ci, którzy mieszkają z rodzicami (28% spośród nich). 40% Polaków, którzy odczuwają niedogodności mieszkaniowe i deklarują jednocześnie chęć zmiany miejsca zamieszkania, wyraża zainteresowanie skorzystaniem z kredytu hipotecznego w momencie zmiany miejsca zamieszkania.
Obecne miejsce zamieszkania
68% dorosłych Polaków deklaruje, ze mieszka we własnym mieszkaniu/domu, 22% mieszka wraz z rodzicami/teściami, zaś 9% deklaruje, ze wynajmuje mieszkanie. W najmniejszym stopniu zadowolone z obecnej sytuacji mieszkaniowej są osoby wynajmujące mieszkanie, w drugiej kolejności mieszkający z rodzicami/teściami, zaś najbardziej Ci Polacy, którzy mieszkają we własnym mieszkaniu (90%).
fot. mat. prasowe
Czy jest P. zadowolony ze swojej obecnej sytuacji mieszkaniowej?
Zdecydowana większość dorosłych Polaków (68%) deklaruje, że mieszka we własnym mieszkaniu/domu. Deklaracje takie istotnie częściej wypowiadają osoby w wieku powyżej 35 lat, z dochodami powyżej 1500 zł, mieszkańcy miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Prawie 1/5 dorosłych Polaków mieszka z rodzicami/teściami. Wśród takich osób znacząco wyróżniają się osoby młode (w szczególności w wieku 18-24 lata), bez dochodów, mieszkańcy wsi. 9% dorosłych Polaków deklaruje, ze wynajmuje mieszkanie/dom. Wśród takich osób zwracają na siebie uwagę mieszkańcy miast do 100 tys. mieszkańców oraz osoby w wieku 25-34 lata.
Przeczytaj także:
7 mkw. mieszkania więcej na głowę po 18 latach w UE
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zmiana mieszkania, zalety i wady mieszkania, wielkość mieszkania, warunki mieszkaniowe