Koniunktura przemysłowa X 2011
2011-10-25 09:54
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2011
Najbardziej znaczący wzrost popytu w najbliższych trzech miesiącach przewidują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J). Spośród jednostek prognozujących spadek popytu, najbardziej pesymistyczne przewidywania zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).
W październiku większość firm prowadzących działalność usługową odnotowuje niewielkie ograniczenie sprzedaży. Największy spadek sprzedaży, większy niż we wrześniu, sygnalizują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Korzystne oceny w tym zakresie zgłaszają jedynie firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w mniejszym stopniu – opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H).
Najbardziej optymistyczne prognozy sprzedaży, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu, zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J). Najbardziej znaczący spadek sprzedaży prognozują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw większości sekcji objętych badaniem jest w październiku oceniana nadal pesymistycznie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, zbliżone do zgłaszanych we wrześniu, sygnalizują jednostki z sekcji edukacja (sekcja P). Najbardziej korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Najbardziej optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową (sekcja K).
W przedsiębiorstwach większości badanych sekcji planowany jest niewielki spadek cen. Największy wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), obsługa rynku nieruchomości (sekcja L) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H).
Jednostki większości sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień, bardziej znaczącą niż planowano przed miesiącem, zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R). Niewielki wzrost zatrudnienia planują tylko firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
fot. mat. prasowe
Bariery działalności w transporcie i gospodarce magazynowej
Bariery działalności w transporcie i gospodarce magazynowej
Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,8% (przed rokiem 8,1%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (69% w październiku br., 60% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z konkurencją firm krajowych (z 37% do 48%), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 24% do 34%) i wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 39% do 48%).
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl