Przetwarzanie w chmurze zdominuje ruch sieciowy
2011-12-03 00:10
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo IT w chmurze
- Wyniki badania dowiodły, że w przypadku pośrednich aplikacji do przetwarzania danych w chmurze, takich jak czaty wideo czy transmisje strumieniowe plików wideo w wysokiej rozdzielczości, regiony Dalekiego Wschodu, Europy Zachodniej, Środkowej i Wschodniej oraz Ameryki Północnej dysponowały przeciętną infrastrukturą sieciową, dysponującą wystarczającymi parametrami do obsługi tych usług.
- Żaden z regionów nie został oceniony jako zdolny do obsługi zaawansowanych aplikacji do przetwarzania danych w chmurze, takich jak narzędzia do obsługi konferencji wideo w wysokiej rozdzielczości oraz zaawansowanego grania z wieloma graczami w sieci. W każdym z regionów są jednak kraje, które aktualnie są zdolne do obsługi takich technologii - dotyczy to na przykład Korei Południowej i Japonii.
„Prognoza Cisco Global Cloud Index prezentuje obraz wzrostu natężenia ruchu oraz aktualnych trendów, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą podejmować długoterminowe decyzje o znaczeniu strategicznym. Także dla Polski przetwarzanie danych w chmurze z biegiem czasu staje się coraz ważniejsze. Zarówno firmy z sektora prywatnego jak i publicznego poważnie zastanawiają się nad tym, jak przetwarzanie w chmurze może zmienić sposób w jaki korzystają one z usług i aplikacji IT. Patrząc na konkretne dane dotyczące gotowości Polski do zastosowania rozwiązań cloud computing, czyli na przeciętne pobierania, wysyłania plików oraz opóźnienia w transmisji danych można powiedzieć, że jesteśmy gotowi na zastosowanie średniozaawansowanych aplikacji zbudowanych w oparciu o przetwarzanie w chmurze, gdyż wciąż jeszcze pewien problem stanowią właśnie opóźnienia w transmisji danych.”– powiedział Grzegorz Dobrowolski, dyrektor techniczny w firmie Cisco.
Informacje ogólne
Raport Cisco Global Cloud Index (2010-2015) ma na celu oszacowanie globalnego wzrostu ruchu związanego z centrami przetwarzania danych i przetwarzaniem w chmurze oraz ocenę tendencji w tym zakresie. Z uwagi na to, że istnieją wewnętrzne powiązania między siecią i centrum przetwarzania danych w zakresie dostarczania usług przetwarzania danych w chmurze podejmowane są działania mające na celu uzupełnienie dotychczasowych badań dotyczących ruchu w sieci. Pozwolą one uzyskać nowy obraz i wgląd w pojawiające się dopiero trendy, które wpływają na architekturę centrów przetwarzania danych i chmury. Raport Cisco Global Cloud Index powstaje w wyniku modelowania i analizy różnorodnych źródeł podstawowych i pomocniczych, obejmując ponad 30 terabajtów danych wygenerowanych w ciągu ostatniego roku przez różne centra przetwarzania danych na całym świecie, wyniki ponad 45 milionów testów szybkości przesyłu danych przez sieci szerokopasmowe oraz prognozy rynkowe innych producentów. Raport Cisco Global Cloud Index zawiera również prognozę „migracji procesów roboczych”, czyli przeniesienia procesów z tradycyjnych centrów przetwarzania danych do chmury, jak również analizę „gotowości do wykorzystania chmury” dla największych regionów geograficznych, dotyczącą zdolności sieci do obsługi różnego typu usług dla klientów biznesowych i indywidualnych w zakresie przetwarzania danych w chmurze.
Przeczytaj także:
Jak zabezpieczyć przetwarzanie w chmurze?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl