Bezpieczne zakupy online na święta
2011-12-10 00:15
Przeczytaj także: Jak bezpiecznie robić e-zakupy przed Świętami?
Wskazówka 5: Kupuj tylko na szyfrowanych stronach
Szyfrowanie stanowi niezbędne zabezpieczenie w sklepach internetowych. Ustalenie, czy strona jest szyfrowana, jest bardzo proste – wystarczy sprawdzić, czy na początku adresu witryny widnieje „https” zamiast „http”. Oprócz tego, w przypadku szyfrowanej strony przeglądarka wyświetli mały symbol klucza lub kłódki, a pasek adresu może zmienić kolor. Zanim wprowadzimy jakiekolwiek poufne informacje na stronie, spokojnie przyjrzyjmy się jej certyfikatowi bezpieczeństwa. Pamiętajmy również, że godne zaufania strony zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa, karta debetowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków. Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i jest to jedyna opcja, skorzystanie z niej może być ryzykowne.
Wskazówka 6: Karta płatnicza przeznaczona tylko do zakupów online
Użytkownicy, którzy chcą zachować maksymalną ostrożność podczas korzystania ze sklepów internetowych, mogą stworzyć dodatkowe utrudnienie dla cyberprzestępców. Wystarczy postarać się o dodatkową kartę płatniczą i używać jej tylko do zakupów internetowych. Jeżeli dane dotyczące tej karty wpadną w niepowołane ręce, strategia ta pozwoli ograniczyć szkody.
Wskazówka 7: Twórz bezpieczne hasła
Nawet najlepsze zabezpieczenie dostępu okazuje się bezużyteczne, jeżeli cyberprzestępcy mogą je łatwo obejść, wpisując jako hasło na przykład “123456’. Równie szybko można złamać hasła w postaci popularnych kombinacji obejmujących imiona dzieci i daty ich urodzenia. Aby uzyskać dostęp do danych logowania do sklepów internetowych, cyberprzestępcy często przeprowadzają tzw. “ataki słownikowe”. Aby zabezpieczyć się przed takimi atakami, należy tworzyć bezpieczne i indywidualne hasła dla każdego serwisu internetowego, z którego korzystamy. W takiej sytuacji pomocne są specjalne narzędzia do zarządzania hasłami. Warto pamiętać, że bezpieczne hasło składa się z kombinacji liter, cyfr oraz znaków specjalnych i ma przynajmniej 8 znaków. Warto wysilić się nad wymyśleniem takiego hasła z jeszcze jednego powodu - to dobra gimnastyka dla umysłu.
Wskazówka 8: Zbieraj paragony
Klienci, którzy nie chcą patrzeć na piętrzącą się górę papierków, mogą zapisywać paragony z zakupów online na komputerze. W ten sposób wszystkie dokumenty zakupu będą zgromadzone w jednym miejscu, a dostęp do nich będzie łatwy i szybki. Warto także zachowywać kopie potwierdzeń zamówień i faktury.
Wskazówka 9: Nie wahaj się korzystać z możliwości dokonania zwrotu
Sklepy internetowe mają obowiązek zagwarantowania możliwości zwrotu zakupionych towarów. To oznacza, że można na spokojnie sprawdzić otrzymany produkt w domu i w ciągu 10 dni zwrócić go bez konieczności podawania powodu.
Przeczytaj także:
Zakupy online po sąsiedzku: czy lokalny biznes cieszy się popularnością?
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zakupy online, zakupy w sieci, zakupy, świąteczne zakupy przez Internet, bezpieczne zakupy, świąteczne zakupy, internetowe zakupy świąteczne