eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCzemu służą oszczędności Polaków?

Czemu służą oszczędności Polaków?

2012-01-17 11:53

Czemu służą oszczędności Polaków?

Na jakie cele warto oszczędzać długoterminowo? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Edukacja dzieci, dostatnia emerytura i nowe mieszkanie - to najważniejsze cele na które według Polaków warto długoterminowo oszczędzać. Obawa przed "czarną godziną", czyli niespodziewane wydatki, motywuje do odkładania bieżących dochodów 18,5 proc. z nas - wynika z badania Deutsche Bank PBC zrealizowanego przez Instytut Homo Homini. Co ważne cel czysto konsumpcyjny, jak nowy samochód, wskazało jedynie 5,5 proc. badanych. Odkładać pieniądze z długofalową perspektywą stara się - według deklaracji - już ponad połowa Polaków.

Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2012

Jak wynika z badań w 2012 roku będziemy bardziej skłonni do oszczędzania niż jeszcze rok temu. Co ważne, o swoich oszczędnościach zaczynamy myśleć bardziej długofalowo. W lutym 2011 roku niewiele ponad 5 proc. osób przebadanych na zlecenie Deutsche Bank PBC na własną rękę odkładało na starość. Dziś dostatnia emerytura jest drugim najbardziej popularnym celem, na który warto według Polaków oszczędzać – została wskazana przez ponad 20 proc. z nas. Zdecydowanie najbardziej skłonni jesteśmy mobilizować się w zarządzaniu domowym budżetem z myślą o przyszłości dzieci. Według Wioletty Kociszewskiej z Departamentu Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC wyniki sondażu pokazały bardzo zdroworozsądkowe podejście naszego społeczeństwa do planowania finansowego.

fot. mat. prasowe

Na jakie cele warto oszczędzać długoterminowo?

Niemal 25% Polaków oszczędza na edukację dzieci


– Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z wagi dobrej edukacji, która zapewnia dzieciom lepszy start w dorosłe życie. A mając taki jasny i wartościowy cel tym łatwiej jest zmobilizować się do oszczędzania na bieżąco – mówi Wioletta Kociszewska. Co ciekawe, ponadprzeciętną wagę przywiązują do edukacji ankietowani mieszkańcy wsi. Ten cel wskazało 45 proc. z nich, prawie dwukrotnie więcej niż w całej badanej populacji. Za to w dużych miastach dwukrotnie częściej niż średnia dla całego badania popularne jest oszczędzanie na emeryturę (41 proc. wskazań).

Według Wioletty Kociszewskiej z Deutsche Bank fakt, że ponad 20 proc. Polaków zgadza się z tym, że warto oszczędzać na dostatnią przyszłość to m.in. efekt debaty na temat reformy emerytalnej. – Najwyraźniej coraz bardziej trafiają do nas apele ze strony ekonomistów i polityków nakłaniające do samodzielnego odkładania pieniędzy. Ważne jednak, aby upowszechniać wiedzę na temat produktów finansowych dedykowanych dla takich długofalowych celów, bo sama lokata w banku nie jest jeszcze wystarczającym zabezpieczeniem na bardziej odległą przyszłość. Istotne jest, aby Polacy nie poprzestawali na chęciach, ale też faktycznie oszczędzali zgodnie z oczekiwaniami wobec przyszłych zysków i profilem ryzyka - mówi. I podkreśla, że elementem mobilizującym może być pojawienie się w 2012 roku nowych produktów takich jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), czy poszerzenie ofert instytucji finansowych o nowe rozwiązania emerytalne.

Trzecim najczęściej wybieranym przez Polaków celem mobilizującym do oszczędzania jest zakup własnego mieszkania. Zdaniem Marcina Krasonia z Open Finance wysoka świadomość konieczności oszczędzania na „własne m” może mieć związek z trwającą od kilku miesięcy debatą na temat malejącej dostępności kredytów hipotecznych. Po wprowadzeniu najnowszych regulacji KNF osobom osiągającym niższe dochody o kredyt jest zdecydowanie trudniej. A odpowiedniej wysokości wkład własny może mieć pozytywny wpływ na poziom zdolności kredytowej, a co za tym idzie decyzję banku.
Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2016 Plany finansowe Polaków 2016

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: