GUS: koniunktura gospodarcza II 2005
2005-02-23 00:00
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016
W lutym ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest niekorzystnie, gorzej niż w styczniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Na pogorszenie koniunktury wpływają gorsze niż przed miesiącem – negatywne – oceny bieżącej sytuacji zarówno portfela zamówień oraz produkcji, jak i sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy na najbliższe miesiące są bardziej optymistyczne od przewidywań ze stycznia.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w lutym nadal negatywnie, choć lepiej niż w styczniu i na poziomie wyższym od ocen formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na powyższe oceny wpływają mniej pesymistyczne niż przed miesiącem prognozy przyszłej sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Bieżąca sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw są uznawane za gorsze niż w styczniu.
W większości firm usługowych koniunktura oceniana jest w lutym lepiej niż przed miesiącem. Najlepsze oceny ogólnego klimatu koniunktury notuje się dla jednostek prowadzących działalność z zakresu pośrednictwa finansowego, edukacji oraz pozostałej działalności usługowej komunalnej, społecznej i indywidualnej. Jedynie firmy prowadzące działalność z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej sygnalizują negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W lutym ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 10, podobnie jak w styczniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 27% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 17% (w styczniu odpowiednio: 26% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Obserwowane w lutym ograniczanie bieżącego portfela zamówień jest nieco większe niż w poprzednim miesiącu. Pogorszenie to wynika przede wszystkim z większego ograniczania krajowego portfela zamówień. Na najbliższe miesiące przedsiębiorcy oczekują wzrostu przyszłego portfela zamówień w skali większej niż prognozowano przed miesiącem. Bieżąca produkcja jest zmniejszana. W najbliższych miesiącach jej wzrost może być bardziej znaczący. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez producentów za nadmierny. Mimo braku opóźnień przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy sygnalizują zwiększone trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się nieznacznie poprawić. Przewiduje się, że skala zwolnień pracowników zmniejszy się w stosunku do poziomu sygnalizowanego w prognozie ze stycznia. Ceny produkowanych wyrobów mogą w najbliższych trzech miesiącach nieznacznie wzrosnąć.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W lutym najlepiej oceniają koniunkturę producenci: sprzętu i urządzeń rtv (plus 29 – wzrost o 18 punktów), wyrobów chemicznych (plus 28 – spadek o 4 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 23 – spadek o 3 punkty), pozostałego sprzętu transportowego (plus 17 – wzrost o 3 punkty), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 16 – wzrost o 8 punktów) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 16 – wzrost o 6 punktów). Najgorsze oceny formułują producenci odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 5 – spadek o 4 punkty) oraz wyrobów z surowców niemetalicznych (plus1 – wzrost o 6 punktów).
Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają klimat koniunktury bardzo korzystnie, lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest znaczną poprawą przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Odnotowuje się natomiast spadek bieżącego portfela zamówień, co powoduje, że producenci nieznacznie ograniczają bieżącą produkcję. Wiąże się to także ze znacznym nadmiarem posiadanych zapasów wyrobów gotowych. Istotnie zwiększające się opóźnienia napotykane przy ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy z trudnością regulują zobowiązania finansowe. Przewiduje się natomiast znaczącą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy sygnalizują możliwość niewielkiej tylko redukcji stanu zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec obniżeniu.
Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury optymistycznie, choć nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Jest to konsekwencją pogorszenia się bieżącego portfela zamówień i bieżącej produkcji, gdyż odpowiednie oceny prognostyczne, bardzo korzystne już w ubiegłym miesiącu, nadal poprawiają się. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany za nadmierny. Mimo zmniejszających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci oceniają bardzo pesymistycznie swoje bieżące możliwości do terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są pozytywne, choć ostrożniejsze niż w styczniu. Dyrektorzy sygnalizują możliwość nieznacznego zmniejszenia zatrudnienia. Zamierzają podnieść ceny na swoje wyroby w stopniu większym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl