eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMediaPrasa a prezydencja Polski w UE

Prasa a prezydencja Polski w UE

2012-02-22 00:18

Przeczytaj także: Główny ekonomista Credit Agricole wygrywa ranking cytowań


Dzień wcześniej w Warszawie miało miejsce spotkanie ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza z jego duńskim odpowiednikiem - Nicolaiem Wammenem. Głównym tematem były priorytety duńskiej prezydencji oraz współpraca Polski i Danii w tym zakresie. Duński minister przyznał, że najbardziej obawia się kryzysu finansowego, który określił jako nieproszonego kompana jeszcze kilku następnych prezydencji. Jego zdaniem niełatwe będą też negocjacje budżetu UE na lata 2014-20. Już na samym początku duńskiego przewodniczenia Radzie UE prasa porównała też wydatki na ten cel Polski i Danii. Okazało się, że Polska wydała na prezydencję 115 mln euro, Dania, która przewodzi UE od 1 stycznia, zamierza przeznaczyć na ten cel tylko 35 mln euro. Węgry, które sprawowały przewodnictwo przed Polską, zamknęły wydatki 75 mln euro. Jednak Nicolai Wammen zaprzecza, jakoby mniejszy budżet oznaczał gorszą jakość prezydencji. Jeśli chodzi o ocenę naszej prezydencji to polskie społeczeństwo w większości nie było optymistyczne: „Nieznacznie przeważa pogląd, że Polska była za mało aktywna. Uważa tak 45 proc. badanych. 37 proc. sądzi, że była wystarczająco aktywna. Polacy krytycznie podchodzą też do osiągnięć prezydencji. Według 53 proc. ankietowanych Polsce nie udało się wiele zrobić, przeciwnego zdania jest 26 proc. Jak można się było spodziewać, najbardziej krytyczni są zwolennicy PiS, ale nawet wśród wyborców Platformy krytyków nie brakuje (38 proc.). Jakie osiągnięcia prezydencji wymieniają Polacy? 63 proc. wskazuje na poprawę wizerunku naszego państwa, 43 proc. - na zwiększenie wpływu Polski na politykę Unii. Ale niemal dwie trzecie badanych uważa, że prezydencja nie przyczyniła się do rozwiązania kryzysu w strefie euro” (Gazeta Wyborcza, „Polacy raczej źle o prezydencji”, 24.01.).

Podsumowując: Polska przewodniczyła Radzie UE od 1 lipca do 31 grudnia 2012 roku. Była pierwszym i największym państwem tzw. Tria, w skład którego wchodzą jeszcze Dania i Cypr. Nasza prezydencja została pozytywnie oceniona przez większość dyplomatów. Polscy politycy na czele z prezydentem Bronisławem Komorowskim za najważniejsze osiągnięcia uznali: przyjęcie tzw. sześciopaku, czyli pakietu przepisów prawa UE w zakresie finansów i gospodarki oraz przyspieszenie procesu zbliżania się Ukrainy do uczestnictwa w integracji z UE. Oprócz tego premier Donald Tusk zadeklarował, że z satysfakcją uczestniczył w uroczystości podpisania przez Chorwację traktatu akcesyjnego. Szef rządu przyznał, że choć Polska chciała osiągnąć więcej i działać szybciej, to okoliczności okazały się trudniejsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Tusk w sposób poetycki podsumował, że zadaniem naszej prezydencji było utrzymanie wiary w sens zjednoczonej Europy, ale też wzmocnienie działań, które tę wiarę przekuwają w konkretne działania. Jan Rokita w dzienniku Polska The Times tak napisał o polskiej prezydencji: „Polityczny wymiar prezydencji - jak napisał francuski, życzliwy Polsce ekspert - został zmiażdżony przez kryzys euro, a Tuskowi wraz z Sikorskim pozostało tylko składanie ładnie brzmiących proeuropejskich oświadczeń. Wbrew temu, co mówi opozycja, z tego zadania wywiązywali się całkiem nieźle. Upadły niestety wszystkie priorytety prezydencji ogłoszone pół roku temu, z polityką obronną, energetyczną i wschodnią UE na czele” (Polska The Times, Jan Rokita, „Jan Rokita: To był rok Donalda Tuska”, 02.01.).

Informacje o badaniu
Analizą objęto publikacje z dzienników ogólnopolskich (Dziennik Gazeta Prawna, Fakt, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Wyborcza, Nasz Dziennik, Parkiet, Polska The Times, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Super Express), w których w minionym roku i na początku tego roku pisano na temat przygotowania i sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie UE.

poprzednia  

1 ... 9 10

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: