eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek magazynowy w Europie Środkowej 2011

Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2011

2012-02-23 13:43

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej I-VI 2011


Powierzchnia niewynajęta

Pod koniec 2011 r. wskaźnik pustostanów zmniejszył się w regionie Europy Środkowej do nieznacznie powyżej 10%, co świadczy o zrównoważeniu podaży i popytu.

Ferdinand Hlobil powiedział: „Jest to jednak średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla całego regionu, a różnice pomiędzy poszczególnymi krajami są znaczne. Spadek poniżej 10% może okazać się czynnikiem stymulującym do nowych inwestycji. Deweloperzy czekają na ten sygnał, ale pozostaje pytanie, czy banki udzielą kredytów”.

Na Węgrzech ponad jedna piąta obiektów magazynowych jest niewynajęta, natomiast na Słowacji stopa pustostanów już drugi rok z rzędu wynosi ok. 5%, co wskazuje na brak równowagi na tym rynku. W Rumunii ilość pustostanów zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 10% do poziomu poniżej 5%. Wolumen powierzchni niewynajętej w Czechach jest podobny. W Polsce odnotowano spadek poziomu pustostanów na większości podrynków powierzchni magazynowej, co spowodowało nieznaczny wzrost czynszów w lokalizacjach o bardzo ograniczonej podaży.

Wolumen powierzchni magazynowej wynajętej w Rumunii w 2011 r. wzrósł o prawie 100%. „Pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku zawarto transakcje najmu na ok. 150.000 mkw., natomiast rok wcześniej wynajęto 75.000 mkw. powierzchni. W 2011 r. odnotowano wzrost popytu ze strony zakładów produkcyjnych, a także nowych operatorów logistycznych powstających w wyniku fuzji lub wydzielenia z firm już działających na naszym rynku” – powiedział Gabriel Sfetcu, Dyrektor działu powierzchni magazynowej w firmie Cushman & Wakefield w Rumunii.

Prognozy na 2012 r.

„W bieżącym roku oczekujemy dalszego umiarkowanego ożywienia na rynku nowych inwestycji budowlanych, do czego przyczyni się przede wszystkim niski wskaźnik pustostanów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Po stronie popytowej sieci handlowe będą prawdopodobnie dążyć do dalszego zwiększania efektywności zajmowanej powierzchni magazynowej w celu zapewnienia dostaw do sklepów. Ponadto może wzrosnąć popyt na powierzchnie produkcyjne dzięki powiązanym z gospodarką niemiecką firmom z branży motoryzacyjnej. Tegoroczne wyniki rynków Europy Środkowej będą zbliżone do odnotowanych w ubiegłym roku” – powiedział Ferdinand Hlobil.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: