eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy inżynierowie a urlop

Polscy inżynierowie a urlop

2012-03-22 10:44

Polscy inżynierowie a urlop

Kiedy ostatni raz byłeś/-aś na urlopie? © fot. mat. prasowe

Bank Danych o Inżynierach w swojej najnowszej sondzie przeprowadzonej w lutym 2012 roku zapytał o to, kiedy inżynierowie ostatni raz byli na urlopie.

Przeczytaj także: Polscy inżynierowie coraz częściej na kontrakcie

Pracodawca nie zawsze pozytywnie nastawiony jest do dłuższych planów urlopowych swoich podwładnych. Zazwyczaj wiążą się one z niedogodnościami dla całej firmy. Szczególnie trudnym okresem są wakacje. Kiedy to na urlop wypoczynkowy decyduje się spora część pracowników w jednym czasie. Poszukiwanie zastępstwa nie jest łatwym zadaniem. W dodatku nie ma gwarancji, że przygotowany plan zadziała i wszystkie zadania zostaną poprawnie zrealizowane. Każdy z nas na pewno doświadczył sytuacji, w której z powodu urlopu jednego pracownika coś poszło nie tak. Komunikacja zawiodła i nie udało się załatwić wszystkiego zgodnie z wcześniej przyjętym planem.

Pracownicy chcąc udowodnić szefowi, że bardzo poważnie traktują swoje obowiązki nie biorą urlopów. Do tego dochodzi widmo kryzysu gospodarczego, wszechobecny wzrost cen i kosztów życia. Zazwyczaj urlop wiąże się z większymi wydatkami. Po powrocie czeka nas jeszcze trudny czas wdrażania się w codzienny rytm pracy.

Niestety, odkładanie urlopu to oszczędność na krótką metę. Odpoczynek należy się każdemu z nas. Stres i zmęczenie źle wpływają na jakość pracy, zmniejszając naszą wydajność. Długotrwałe unikanie odpoczynku prędzej czy później przyniesie negatywne skutki.

Z sondy przeprowadzonej przez BDI wynika, iż 27,9% ankietowanych przyznało, że od 1,5 roku nie skorzystało z urlopu wypoczynkowego. Przez tak długi okres czasu nawet najbardziej entuzjastyczny, identyfikujący się z firmą pracownik może stracić zapał. Inżynierowie często chcą zostać w pracy, by mieć kontrolę nad wszystkim, poprowadzić swój projekt od początku do końca. Doświadczonego, wdrożonego w swoje obowiązki pracownika trudno jest zastąpić. Szkolenie kogoś nowego, na tak krótki okres jest nieopłacalne. I wiąże się z niedogodnościami. Z drugiej strony, inżynierowie najczęściej w kilkuosobowych zespołach pracują nad poszczególnymi projektami. Być może warto z wyprzedzeniem planować zastępstwa w obrębie takich właśnie zespołów?

Blisko 17% inżynierów rok temu ostatni raz wypoczywało na urlopie. Tutaj można podejrzewać, iż mowa o feriach zimowych. Konkretnie o tych ubiegłorocznych. Należy pamiętać, iż odrębnym przypadkiem są sytuację, kiedy większość pracowników bierze urlop w jednym czasie. Firma planuje przestój i z góry organizowane są wolne dni dla wszystkich. Pracownicy z dużym wyprzedzeniem znają daty, podczas których będą mogli wykorzystać urlop.

fot. mat. prasowe

Kiedy ostatni raz byłeś/-aś na urlopie?

27,9% ankietowanych przyznało, że od 1,5 roku nie skorzystało z urlopu


W wielu przypadkach mamy do czynienia także z sytuacją, kiedy plany urlopowe podyktowane są uwarunkowaniami dla danej branży. Przykładem może być branża budowlana. W zimie, kiedy temperatury spadają poniżej zera i nie można prowadzić prac na budowie, wykorzystanie dni wolnych może być wręcz mile widziane.

 

1 2

następna

Franczyza w Polsce 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: