Przetargi - raport III 2012
2012-04-30 12:51
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP marzec, lata 2007-2010 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi reklamowe w Polsce 2011
Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w marcu 2012 roku liczba opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wzrosła względem poprzedniego miesiąca o 23,32 procent, zaś względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego zanotowano spadek o 1,69 proc. Tak wysoki przyrost miesięczny to głównie zasługa segmentu budowlanego, który wykazał się w relacji miesięcznej niemal 54-procentowym wzrostem. Przyrost w „budowlance” ma jednak typowy charakter sezonowy i wiąże się z końcem zimy. Zestawienie z analogicznymi miesiącami lat ubiegłych nie wygląda już dla branży budowlanej dobrze. Utrzymuje się nadal tendencja spadkowa – buduje się mniej niż rok, dwa czy trzy lata temu.fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w marcu w poszczególnych kategoriach oraz łącznie
Marcowy wynik całkowity zamknął się liczbą 15 tys. 568 ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Miesiąc wcześniej, w lutym 2012, były to 12 tys. 634 ogłoszenia, wobec 11 tys. 62 w styczniu. Podawane liczby tyczą oczywiście postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc tych o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej tzw. progów unijnych.
Budowlane zamówienia sektora publicznego wyraźnie wyhamowują. W bieżącym roku utrzymuje się tendencja zeszłoroczna – liczba zamówień na prace budowlane zauważalnie i systematycznie spada.
fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach
Budżet centralny zapowiada ciąg dalszy oszczędności, a zadłużone i obciążane kolejnymi obowiązkami samorządy ograniczają kosztowne inwestycje. Dodatkowo, wysychające źródło finansowania w postaci środków unijnych również ogranicza nowe programy inwestycyjne.
Inflacja zwalnia. Bezrobocie spada
Według szacunków GUS, inflacja w marcu 2012 wyniosła 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc. w lutym. Największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji w marcu miały ceny żywności, paliw a także dóbr i usług związanych z transportem. Ceny w pozostałych produktów rosły wolniej od ogólnego wskaźnika inflacji.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP marzec, lata 2007-2010
W marcu sytuacja na rynku pracy zwykle zaczyna się poprawiać. Po ustąpieniu mrozów rozpoczynają się prace sezonowe. Według danych GUS, w marcu 2012 roku w porównaniu do lutego odnotowano nieznaczny spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ub. roku zaobserwowano wzrost liczby bezrobotnych, a stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed roku i wyniosła 13,3%. Mniejsza niż przed miesiącem i przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Więcej osób niż w lutym 2012 r., ale mniej niż w marcu 2011 r. wyrejestrowano z urzędów pracy. W końcu marca 2012 roku urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w lutym 2012 r., ale mniejszą niż w marcu 2011 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)