Polskie rady nadzorcze 2012
2012-06-08 09:00
Przeczytaj także: Rady nadzorcze 2017
Inaczej kształtują się wyniki dotyczące stosowania narzędzi mających za zadanie przeciwdziałanie nadużyciom w spółkach. Podstawowym standardem w tym zakresie jest procedura umożliwiająca pracownikom lub partnerom biznesowym informowanie zarządu lub rady nadzorczej
o nieprawidłowościach z możliwością zachowania anonimowości, tzw. whistleblowing. Wyniki badania Deloitte pokazują, że jedynie część spółek (zaledwie 29%), przyjęło takie rozwiązanie, np. wyznaczając pracownika odpowiedzialnego za przyjmowanie informacji o nieprawidłowościach czy nadużyciach.
„Ciekawym rezultatem są odpowiedzi spółek dotyczące funkcji zgodności, tzw. compliance. To nowe rozwiązanie, które zyskało popularność od czasu naszej poprzedniej edycji badania, ale w dalszym ciągu jest wdrożone tylko wśród części spółek. Podobnie jak inne rozwiązania z kanonu dobrych praktyk (audyt wewnętrzny, zarządzanie ryzykiem) pokazuje to podział na liderów ładu korporacyjnego i naśladowców podążających za trendami” – podsumowuje Mariusz Warych, Dyrektor w Dziale Zarządzania Ryzykiem w Deloitte.
Informacje o badaniu
Badanie „Współczesna rada nadzorcza 2012. Praktyka ładu korporacyjnego w Polsce” zostało przeprowadzone przez firmę Deloitte, we współpracy z Fundacją Polski Instytut Dyrektorów. Patronat nad projektem objęła Komisja Nadzoru Finansowego. Wyjściową próbę badawczą stanowiły spółki publiczne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz największe, działające w Polsce firmy i instytucje finansowe z Listy 500 dziennika „Rzeczpospolita”. Kwestionariusze były skierowane do przewodniczących rad nadzorczych i zostały rozesłane drogą pocztową. Ankiety składały się z 59 pytań. Stopa zwrotu ankiet wyniosła prawie 10%. Badanie zostało zrealizowane w marcu i kwietniu 2012 r. Poprzednie edycje badania zostały przeprowadzone w 2002 i 2007 r.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)