Wydobycie gazu łupkowego: Polska liderem
2012-07-11 12:24
Wydobycie gazu łupkowego © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Gaz łupkowy alternatywą dla energetyki gazowej?
fot. mat. prasowe
Wydobycie gazu łupkowego
Z uwagi na największe złoża łupków w Europie Środkowo-Wschodniej, Polska jest liderem w dziedzinie poszukiwania gazu łupkowego w regionie. Do czerwca 2012 roku wydano 111 koncesji na wydobycie gazu niekonwencjonalnego na rzecz 30 przedsiębiorstw.
„Na atrakcyjność naszego kraju wpływa nie tylko potencjalnie największa ilość surowca, ale również zaawansowanie prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem specyficznych rozwiązań. Nie bez znaczenia dla tej branży pozostaje także duże poparcie społeczeństwa i klasy politycznej” – mówi Marcin Rudnicki, Partner w KPMG w Polsce.
Warunki wydobycia
Warunki lokalne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności warunki geologiczne i regulacje prawne, znacząco różnią się od tych, z jakimi miały do czynienia przedsiębiorstwa z Ameryki Północnej, które jako pierwsze zaangażowały się w rozwój i wydobycie gazu łupkowego.
W Europie Środkowo-Wschodniej prawo do eksploatacji zasobów naturalnych przysługuje co do zasady państwu, a nie właścicielom gruntów, zatem już od początku realizacji projektu przedsiębiorstwa mają do czynienia z innymi warunkami i innym kręgiem zaangażowanych podmiotów.
Wyniki raportu KPMG wskazują, że złoża łupków w Europie Środkowo-Wschodniej są średnio 1,5 raza głębiej osadzone niż w Ameryce Północnej. Eksperci szacują, że z tego względu oraz z uwagi na większą rozpiętość temperatur w Europie, konieczność spełnienia rygorystycznych norm ochrony środowiska i przystosowania się do innych warunków geologicznych, koszty wydobycia mogą być nawet trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych. Zarządzający projektem, zarówno na poziomie lokalnym, jak i strategicznym, muszą liczyć się z wynikającymi z tego konsekwencjami dotyczącymi długości czasu realizacji i kosztów przedsięwzięcia. W celu osiągnięcia sukcesu zarówno inwestorzy, jak i zarządzający produkcją powinni wziąć pod uwagę specyficzne warunki prowadzenia działalności w tym regionie.
„Z uwagi na brak specjalistycznej wiedzy w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego i inne niedogodności,
w tym m.in. nieprecyzyjne przepisy prawno-podatkowe i wyjątkowo trudne warunki geologiczne, rozwój sektora gazu łupkowego w Europie Środkowo-Wschodniej jest jeszcze w początkowej fazie. To oznacza, że doświadczenia z Ameryki Północnej nie mogą być wprost przeniesione na lokalne rynki” – twierdzi Marcin Rudnicki, Partner w KPMG w Polsce.
Konsumpcja a wydobycie
Jak wynika z raportu KPMG, w latach 2011-2030 przewiduje się wzrost konsumpcji w krajach Unii Europejskiej o 1.6% rocznie. Szacuje się, że największy wzrost w wysokości 3.2% rocznie przypadnie na lata 2011-2015, co znacząco wpłynie na ceny energii. Z 18 państw Europy Środkowo-Wschodniej jedynie kilka jest w posiadaniu znaczących rezerw gazu konwencjonalnego, ale odpowiada to 3% wielkości rosyjskich rezerw.
fot. mat. prasowe
Populacja i produkt krajowy brutto krajów regionu CEE
Zasoby gazu łupkowego w Europie Środkowo-Wschodniej, które szacuje się na 4,13 biliona metrów sześciennych, przy zachowaniu wskaźnika konsumpcji z 2010 roku, powinny wystarczyć na zaspokojenie potrzeb regionu na dekady.
„Ciągłe dążenie do podniesienia standardu życia do poziomu bliskiego temu w Europie Zachodniej oznacza zwiększenie zapotrzebowania na energię, co jednocześnie wpływa na jej cenę. Dlatego też, możliwości rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Polsce i w całym regionie są bardzo dobre, a przezwyciężenie trudności oraz rozpoczęcie wydobycia jest jedynie kwestią czasu” – podsumowuje Marcin Rudnicki, Partner KPMG w Polsce.
fot. mat. prasowe
Import i krajowa konsumpcja gazu naturalnego 2010
Jak wynika z raportu KPMG, pomimo potencjału oszacowanych zasobów, z uwagi na liczbę nieuregulowanych kwestii prawnych i rozmiaru kosztów finansowych, przeprowadzenie wydobycia może stanowić wyzwanie.
„Wysokie koszty pierwszych odwiertów oraz dalszego wydobycia gazu łupkowego mogą być zniechęcające. Państwowe przedsiębiorstwa energetyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie te, które borykają się z problemem wysokiego zadłużenia, nie są w stanie zrealizować swoich wiertniczych założeń. Potrzeba kapitału i specjalistycznej wiedzy jest najważniejszym czynnikiem sprzyjającym wspólnym przedsięwzięciom w celu wydobycia gazu” – mówi Steve Butler, Dyrektor w dziale Energy & Utilities Advisory Practice w KPMG na Węgrzech, współautor raportu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)