Małe firmy - prognozy VII 2012
2012-07-25 13:27
Przeczytaj także: Małe firmy mniej optymistyczne
Zwolnień nie będzie
Obawy o przyszłość póki co nie znajdują odzwierciedlenia w planach dotyczących redukcji zatrudnienia. Aż 97% badanych, którzy zatrudniają pracowników, przyznało, że nie zamierza w tym roku ograniczać ich liczby. Odsetek ten jest nawet większy niż w poprzednim badaniu (94%). Można to wiązać z oczekiwaniem dotyczącym zwiększenia obrotów, a także z tym, że liczba personelu jest bardzo ograniczona i często warunkuje możliwość funkcjonowania firmy.
fot. mat. prasowe
Planowana redukcja zatrudnienia w 2012 roku
97% badanych nie zamierza w tym roku ograniczać liczby zatrudnionych
W prowadzonym co kwartał badaniu Tax Care i Idea Banku pytamy też przedsiębiorców o ich oceny perspektyw dla całej gospodarki. W kolejnej ankiecie obserwujemy spadek odsetka przedsiębiorców spodziewających się, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tym roku w tempie zbliżonym do 2011 r. oraz wzrost odsetka osób przewidujących, że gospodarka zwolni. Jest to zbieżne z przewidywaniami ekonomistów. MFW przewiduje w najnowszej prognozie dla Polski, że PKB zwolni w tym roku do 2,6% (w przyszłym roku gospodarka ma rozwijać się w tempie 3%).
fot. mat. prasowe
Przewidywania przedsiębiorców dot. sytuacji gospodarczej w 2012
22-proc. badanych wieszczy polskiej gospodarce recesję
Spora grupa niezadowolonych z sytuacji gospodarczej
Co ciekawe, choć pół roku przedsiębiorcy i cała gospodarka mają już za sobą, to wciąż na bardzo wysokim poziomie (dokładnie 22%) utrzymuje się odsetek badanych, którzy wieszczą w tym roku Polsce recesję. Jej wystąpienie wymagało głębokiego spadku PKB w drugim półroczu, co bez nagłych i niespodziewanych zjawisk na świecie jest praktycznie niemożliwe. Takie odpowiedzi mogą albo świadczyć o niezrozumieniu pojęcia recesja (choć było ono tłumaczone badanym dodatkowo jako spadek PKB), albo być po prostu wyrazem niezadowalania z braku wsparcia przedsiębiorczości ze strony państwa czy innych trudności, na jakie napotykają prowadzący własną działalność. Opierając się na wynikach innego badania przeprowadzonego przez Tax Care i Idea Bank uszeregowaliśmy je następująco: ograniczony dostęp do finansowania dla rozpoczynających własny biznes, nieprecyzyjne i skomplikowane przepisy podatkowe, wysokie pozapłacowe koszty zatrudnienia pracowników, nieefektywny system ściągania należności od dłużników, ograniczony dostęp do informacji przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej czy uciążliwe kontrole skarbowe.
Katarzyna Siwek,
![Małe firmy - prognozy 2016 [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Małe firmy - prognozy 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/male-i-srednie-firmy/Male-firmy-prognozy-2016-169725-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)