Rynek powierzchni biurowych w Polsce wciąż rośnie
2012-09-26 09:12
Przeczytaj także: Stabilny rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce
fot. mat. prasowe
Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych (‘000 m kw.)
W Trójmieście dominują lokalni developerzy
Aglomeracja trójmiejska dysponuje obecnie łączną powierzchnią biurową wynoszącą 348.000 mkw., z czego 65% zlokalizowane jest w Gdańsku. Rynek zdominowany jest przez lokalnych polskich inwestorów, takich jak Allcon Investment, Grupa Inwestycyjna Hossa, Torus i TPS. Najważniejsze projekty biurowe ukończone w pierwszej połowie 2012 r. to BCB Business Park B1 oraz drugi etap projektu Garnizon.biz. Obecnie w Trójmieście w budowie znajduje się ok. 87.000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do największych projektów należą Olivia Business Centre i Alchemia, obydwa zlokalizowane przy ul. Grunwaldzkiej.
Poznań atrakcyjny dla branży BPO i producentów
Poznań cieszy się powodzeniem wśród inwestorów dzięki wieloletniej tradycji handlowej, dobrym uczelniom wyższym i świetnej infrastrukturze transportowej. Do najważniejszych najemców w mieście należą Allegro, Franklin Templeton, Carlsberg i Man Star Truck. Nowoczesne powierzchnie biurowe w Poznaniu liczą łącznie 250.000 mkw., a blisko 60.000 mkw. jest obecnie w budowie. Największe projekty to Pixel przy ulicy Grunwaldzkiej i Malta House przy ul. Arcybiskupa Baraniaka.
Katowice chcą przyciągnąć międzynarodowych najemców
Do tej pory Katowice stanowiły ośrodek, w którym siedziby miały głównie polskie firmy. Władze miasta ogłosiły niedawno długofalową strategię rozwoju i planują szereg inwestycji publicznych, mających na celu lepsze pozycjonowanie miasta. Nowoczesne powierzchnie biurowe w Katowicach to łącznie 270.000 mkw. Większość pozostałych powierzchni biurowych mieści się w budynkach sprzed 1990 roku i oferuje biura niższej klasy. Obecnie w Katowicach toczy się budowa sześciu projektów biurowych, o łącznej powierzchni 38.800 mkw., w tym Katowickie Centrum Biznesu czy GPP Business Park .
W Łodzi przeważa podaż
Łódź jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozbudowujących się polskich miast, z około 261.000 mkw. istniejącej powierzchni biurowej oraz aż 71.500 mkw. aktualnie w budowie. Największe budowane obecnie projekty biurowe to Aurus (Echo Investment) i Green Horizon I (Skanska). Przy odsetku wolnych powierzchni na poziomie 19% oraz dużej ilości metrów w budowie, wydaje się, że w najbliższym czasie na łódzkim rynku nowe projekty nie mają uzasadnienia, nawet pomimo stosunkowo wysokiego popytu wśród międzynarodowych korporacji.
Szczecin
Ze względu na lokalizację blisko niemieckiej granicy oraz wybrzeża Bałtyku, Szczecin ma ogromny, choć jeszcze nie do końca wykorzystany potencjał rozwoju. Dostępne powierzchnie biurowe mieszczą się głównie w budynkach klasy B i C. Łączna powierzchnia biurowa wysokiej jakości liczy obecnie 109.000 mkw., a kolejne 80.000 mkw. jest w budowie. Najważniejsze projekty to Brama Portowa (SwedeCenter), Piastów Office Center (Real Capital) i Hanza Tower (JW Construction).
Lublin
Lublin wyrasta na nowe centrum biznesowe we wschodniej Polsce. Na potencjał rozwojowy Lublina składają się wykształcona kadra w połączeniu z relatywnie wysokim bezrobociem i modernizowaną obecnie infrastrukturą. Nowoczesne powierzchnie biurowe w Lublinie to łącznie około 111.000 mkw., a odsetek wolnych powierzchni wynosi zaledwie 4%. Choć w 2012 r. nie oddano jeszcze do użytku żadnego projektu biurowego, w budowie jest obecnie 25.900 mkw.
Przeczytaj także:
Rynek nieruchomości w Europie: kto, gdzie i w co będzie inwestował?
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie biurowe, biura, rynek biurowy, rynek nieruchomości biurowych, wynajem biur, nieruchomości komercyjne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)