Koniunktura konsumencka IX 2012
2012-09-27 13:20

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej oraz jego wartości składowe © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka VIII 2012
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, po nieznacznym spadku w sierpniu 2012 r., we wrześniu obniżył się o 3,5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie –31,6.Do spadku bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej we wrześniu 2012 r. przyczyniły się wszystkie składowe tego wskaźnika, najsilniej ocena ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju, zarówno przyszłej (spadek ocen o 5,1 pkt proc.) jak i obecnej (spadek o 4,8, pkt proc.), a w nieco mniejszym stopniu oceny zmian w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, zwłaszcza ocena dotycząca okresu najbliższych 12 miesięcy, która pogorszyła się o 2,9 pkt proc.
W porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku poziom wskaźnika BWUK jest o 10,1 pkt proc. niższy. Spadek wartości dotyczy wszystkich składowych tego wskaźnika, przy czym najbardziej w stosunku do ubiegłego roku obniżyły się oceny perspektyw zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy (o 19,3 pkt proc.).
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4,8 pkt proc. i ukształtował na poziomie –40,6.
Pogorszenie poziomu wskaźnika wyprzedzającego wynika przede wszystkim ze znaczącego pogorszenia ocen zmian poziomu bezrobocia (o 11,8 pkt proc.) oraz obniżenia ocen oczekiwanych zmian w najbliższych 12 miesiącach dotyczących: sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju.
fot. mat. prasowe
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej oraz jego wartości składowe
Pogorszenie poziomu wskaźnika wyprzedzającego wynika przede wszystkim ze znaczącego pogorszenia ocen zmian poziomu bezrobocia (o 11,8 pkt proc.) oraz obniżenia ocen oczekiwanych zmian w najbliższych 12 miesiącach
Nieznacznie poprawiła się natomiast (o 0,7 pkt proc.) ocena perspektyw oszczędzania pieniędzy – drugi miesiąc z rzędu.
W porównaniu do września ubiegłego roku wskaźnik WWUK ma wartość niższą o 14,0 pkt proc., co wynika przede wszystkim ze znacznie gorszych ocen dotyczących zmian poziomu bezrobocia (o 23,8 pkt proc) oraz perspektyw zmian w sytuacji ekonomicznej kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)