Spam w VIII 2012 r.
2012-10-05 12:26
Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2012
Wykorzystywanie legalnych serwisów
Spamerzy od dawna wykorzystują legalne serwisy internetowe w swoich oszukańczych wysyłkach. Ma to zarówno wady jak i zalety: z jednej strony, materiały opublikowane na legalnych platformach zwykle są sprawdzane i szybko usuwane. Z drugiej strony, taka praktyka ma wiele zalet – darmowe legalne serwisy są dostępne dla każdego, łącznie ze spamerami, odsyłacze do legalnych zasobów pomagają obejść ochronę antywirusową, a użytkownicy mają mniej wątpliwości odnośnie klikania odsyłaczy, które prowadzą do znanych platform.
W sierpniu odnotowaliśmy więcej wiadomości phishingowych, w których główna zawartość spamowa była hostowana na google.docs. Jednak ten segment oszukańczych wiadomości e-mail zawierał „innowację” – tzw. nigeryjscy spamerzy zaczęli rozprzestrzeniać swoje wiadomości z wykorzystaniem kalendarza Yahoo.
fot. mat. prasowe
Wiadomość spamowa
Wiadomość zawiera odsyłacz prowadzący do legalnego serwisu, ale została również wysłana przy pomocy tego serwisu, przez co techniczny nagłówek wiadomości spamowej jest zupełnie legalny
Powyższa wiadomość nie tylko zawiera odsyłacz prowadzący do legalnego serwisu, ale została również wysłana przy pomocy tego serwisu, przez co techniczny nagłówek wiadomości spamowej jest zupełnie legalny. Z technicznego punktu widzenia sztuczka ta jest podobna do wysyłek z darmowych serwisów pocztowych, takich jak mail.google.com czy mail.ru.
Oferty cyberprzestępcze
W sierpniu, oprócz autopromocji, spamerzy rozprzestrzeniali wiadomości e-mail reklamujące usługi oferowane przez innych cyberprzestępców. Popularna wysyłka promowała możliwość zarobienia pieniędzy poprzez wykorzystywanie sklonowanych kart bankowych w celu kradzieży pieniędzy. Oszuści wykorzystują w takich przypadkach osoby trzecie w celu pobrania pieniędzy z bankomatu przy pomocy fałszywych kart. Co ciekawe, charakter oszustwa nie został otwarcie określony w e-mailu.
fot. mat. prasowe
Niechciana wiadomość
Wiadomości e-mail oferujące bazy danych z adresami do wykorzystania w rozprzestrzenianiu spamu w różnych państwach
Pojawiły się również wiadomości e-mail oferujące bazy danych z adresami do wykorzystania w rozprzestrzenianiu spamu w różnych państwach, łącznie z Iranem, w którym spam występuje rzadko. Ostatni raz zetknęliśmy się z tego rodzaju wysyłkami podczas kryzysu 2008-09, dlatego obecnie oferty te prawdopodobnie mają związek z problemami finansowymi spamerów.
Podsumowanie statystyk
Źródła spamu według kategorii
Poniżej znajdują się rankingi Top 20 państw, które w sierpniu wysłały najwięcej spamu do Europy i Stanów Zjednoczonych.
fot. mat. prasowe
20 największych źródeł spamu wysyłanego do użytkowników europejskich w sierpniu 2012 r.
Chiny zwiększyły swój udział o 6 punktów procentowych, co doprowadziło do spadku udziału w spamie innych państw
W sierpniu odnotowaliśmy niewielkie zmiany w zakresie źródeł spamu otrzymywanego przez europejskich użytkowników. Siedem największych źródeł spamu wysyłanego do Europy nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Chiny zwiększyły swój udział o 6 punktów procentowych, co doprowadziło do spadku udziału w spamie innych państw.
fot. mat. prasowe
20 największych źródeł spamu wysyłanego do użytkowników ze Stanów Zjednoczonych w VIII 2012 r.
Ponad 40% ogółu spamu otrzymanego w Stanach Zjednoczonych stanowiło „produkt krajowy”
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)